КИЇВ (QHA) -

Пропонуючи ввести зобов'язання щорічно подавати е-декларації, влада тим самим звужує можливості роботи громадських активістів, мотивуючи це боротьбою за прозорість громадського сектора. Таку думку висловила глава Центру інформації з прав людини Тетяна Печончик у коментарі кореспонденту QHA.

На її думку, подібний досвід є в сусідніх з Україною недемократичних країнах, таких як Росія або Казахстан.

— Наприклад, в Росії законодавство про іноземних агентів вводилося теж під риторикою того, що це необхідно для більшої прозорості. А у Казахстані їхні законопроекти дуже схожі на ті, які зараз пропонує Порошенко. Вони зобов'язують всі громадські організації публікувати звіти, які будуть доступні всім, з дуже великою кількістю сенситивної інформації та особистих даних. 2016 року лише 10-15% організацій опублікували такі звіти, а решту влада може на свій розсуд штрафувати і навіть закривати, розповіла Печончик.

Вона зазначила, що в Україні також передбачені подібні санкції. Зокрема, якщо громадські організації не опублікують декларації, то вони втратять статус неприбутковості і змушені будуть припинити свою роботу.

Зараз громадські організації публікують інформацію, але роблять це добровільно. З огляду на ризики для організацій, які працюють у Криму та на Донбасі, це означатиме зупинку їхньої роботи. Наприклад, у нашій організації є у Криму співробітники, і ми будемо змушені оприлюднити їхні прізвища публічно, що буде знахідкою для ФСБ. Ми просто поставимо наших людей під ризик, оскільки зараз публічно працювати у Криму небезпечно, — поділилася Печончик.

Нагадаємо, за ініціативою Адміністрації президента на початку липня у Верховній Раді були зареєстровані законопроекти №6674 і №6675, які зобов'язують громадські організації щорічно подавати е-декларації.

QHA