КИЇВ (QHA) -

Сьогодні, 18 травня, у Національній опері України імені Тараса Шевченка проходить вечір-реквієм, приурочений до Дня пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу. У ньому беруть участь представники керівництва держави, громадські та політичні лідери, глави дипломатичних місій, члени міжнародних, культурних і наукових організацій.

Так, Національну оперу відвідали президент України Петро Порошенко з дружиною, прем'єр-міністр Володимир Гройсман, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, Уповноважений президента України у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, відома українська співачка кримськотатарського походження Джамала, міністр культури Євген Нищук, міністр з питань ТОТ і ВПО Вадим Черниш і багато інших.

Перед початком офіційної частини вечора відомий кримськотатарський співак Фемій Мустафаєв виконав два гімни — український і кримськотатарський.

Після цього перед присутніми з промовою виступив глава держави. Зокрема, він заявив, що примусова депортація кримських татар з Криму є злочином без терміну давності.

— Цей мужній народ після депортації зумів повернутися до Криму, але у 2014 році його знову звідти вигнали. Окупанти роблять все, щоб витіснити волелюбний народ, — підкреслив Порошенко.

Президент висловив упевненість у тому, що анексований Крим повернеться під суверенітет України.

— Я впевнений у деокупації Криму та подальшому покаранні злочинців. Весь світ не визнав анексію півострова, — зазначив він.

Петро Порошенко розповів, що прийняв рішення присвоїти першій жертві російських окупантів Решату Аметову звання Героя України.

Мустафа Джемілєв, виступаючи перед присутніми, нагадав, що метою примусової Депортації кримських татар у 1944 році була спроба знищення цілої нації.

— Радянський Союз намагався створити в Криму «русский мир», знищивши цілий народ. Але такі злочини ніколи не прощаються. Співвітчизники, які залишилися в живих, вели відчайдушну боротьбу за відновлення своїх прав і повернення на батьківщину... Після цього не було режиму, принижуючого кримських татар, але зараз до нас прийшла нова біда. Наступник СРСР — Росія анексувала Крим. І цей режим гірший за той, що був за Радянського Союзу. Але зараз з нами Україна, яка не дозволяє замовчувати злочини, що відбуваються в Криму. Слава Україні та кримським татарам! — заявив Джемілєв.

Думку про те, що саме Росія є джерелом бід кримськотатарського народу, підтримав Рефат Чубаров. Він розповів, як ті, що пережили депортацію, за першої ж можливості почали повертатися назад до Криму і займатися розвитком регіону, однак після вторгнення Росії в 2014 році репресії проти кримських татар почалися з новою силою.

— Путін показує себе Сталіним. Нескінчені обшуки, заборона Меджлісу і ЗМІ почалися з самого початку російського вторгнення до Криму... Зараз ми посилюємо наше політичне та економічне спрямування. І я вірю, що ми повернемо Крим, — запевнив Чубаров.

Нагадаємо, 18 травня 1944 року в Криму почалася депортація кримських татар. Радянська влада звинуватила весь народ у співпраці з нацистською Німеччиною під час Другої світової війни. Тисячі кримських татар вивезли до Середньої Азії. Дорогою і протягом першого року висилання від голоду і хвороб загинули більше 30 тисяч осіб. Кримським татарам дозволили повернутися на батьківщину в Крим лише у 1989 році.

12 листопада 2015 року Верховна Рада України прийняла постанову, якою Депортація кримських татар 1944 року визнана геноцидом кримськотатарського народу. Розслідування за фактом Депортації кримських татар було розпочато прокуратурою АР Крим у жовтні 2016 року.

QHA