КИЇВ (QHA) -

У Києві відбувся брифінг секретаря Національної ради реформ, заступник голови Адміністрації Президента України Дмитра Шимківа і заступника гендиректора Kantar TNS Ukraine Світлани Винославської на тему «Сприйняття реформ: підсумки першого року моніторингу», повідомляє кореспондент QHA.

Учасники брифінгу представили результати соцопитування і проінформували про річну динаміку у сприйнятті населення України на прикладі п'яти реформ: антикорупційної, освітньої, децентралізації, реформ поліції та державних закупівель.

Як зазначив Дмитро Шимків, для ефективнішого впровадження реформ важливо відстежувати деякі індикатори їхньої успішності. Одним із способів це зробити і є проект компанії Kantar TNS Ukraine.

— Те, про що ми сьогодні будемо говорити, це онлайн-відстеження сприйняття реформ населенням. Це дозволяє нам дивитися на питання довіри до тієї чи іншої інституції та реформи.

Дослідження проводиться з вересня 2015 року. Онлайн-методом щомісяця опитуються громадяни України у віці від 18 до 55 років. Вибірка репрезентативна для міського населення країни.

Особливістю сприйняття антикорупційної реформи є те, що рівень інформованості про неї населення дуже високий, а оцінки її ефективності — негативні. При цьому стабільно низькі оцінки були протягом усього року, аж до останнього часу. З квітня по серпень запущена робота Національного агенства щодо запобігання корупції, що не тільки вплинуло на інформованість громадян, а й збільшило показники ефективності. Основне зростання оцінок почалося після запуску системи електронного декларування доходів чиновників.

Говорячи про реформу децентралізації, Світлана Винославська зазначила:

У цій сфері спочатку спостерігався високий рівень інформованості, тоді як оцінка ефективності була на середньому рівні. Але до кінця року ці показники вирівнялися, залишаючись на високому рівні. Зростання ефективності даної реформи було відзначене у невеликих містах і смт, тобто там, де жителі могли особисто відстежити її ефект.

Інформованість про хід реформи освіти залишається досить низькою протягом усього року. Причому оцінка її ефективності вища, ніж рівень інформованості про неї. Це пов'язано з тим, що близько 10 млн громадян України мають можливість бачити її результати на власному досвіді, тому що або вчаться самі, або їхні діти, або працюють викладачами.

Реформа поліції має зовсім інші тренди. На старті спостерігався дуже високий рівень інформованості населення та дуже висока оцінка рівня ефективності. Піар, організований напередодні реформи, ще більше підігрів очікування українців. Але коли пішов запуск нової поліції по містах показник обізнаності про реформу дещо знизився.

Реформа державних закупівель залишалася в досить низькою зоні інформованості та ефективності практично протягом усього періоду моніторингу. Однак у квітні, коли була запущена система Prozorro 2.0, обидва показники почали зростати. Але загалом населення досі доволі песимістично ставиться до цієї реформи.

Нагадаємо, прем'єр-міністр Володимир Гройсман та співголова групи стратегічних радників з підтримки реформ в Україні Іван Міклош 16 грудня провели зустріч з експертами і представниками громадянського суспільства.

QHA