КИЇВ (QHA) -

Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Михайло Чаплига розповів у коментарі кореспонденту QHA про деталі жорсткої резолюції «Становище з правами людини в Автономній Республіці Крим», яку обговорили на Третьому комітеті Генеральної асамблеї ООН. Документ про порушення прав людини у Криму буде розглянуто на Генасамблеї ООН в кінці грудня. Зокрема в резолюції йдеться про повернення членів Меджлісу, яким заборонений в'їзд на територію Криму, додому.

— Вона більш конкретна, ніж попередні резолюції. У самому документі на півтори сторінки написані конкретні рекомендації та вимоги для Російської Федерації. Серед інших проблем, там піднімаються питання про скасування рішення про оголошення Меджлісу кримськотатарського народу екстремістською організацією і заборону його діяльності, до того ж там говориться про утиск освітніх і релігійних організацій. Також у документі сказано про допущення представників кримськотатарського народу і керівництва Меджлісу на територію півострова. Тобто в резолюції йдеться про те, щоб Росія дозволила приїхати на батьківщину представникам Меджлісу, розповів Чаплига.

За словами Миколи Чаплиги, РФ фактично порушує конвенцію з прав на спілкування з сім'єю. Заборонивши тим самим главі Меджлісу Рефату Чубарову відвідувати своїх рідних у Криму.

У резолюції лунають чіткі вимога до Росії провести детальне розслідування щодо зникнень і побиттів людей на півострові, знайти винних і покарати їх. Щодо судових органів, то ООН вимагає розібратися в судах, де навіть натяку на справедливі рішення не було, зазначив Чаплига.

Він упевнений, що Росія не буде виконувати будь-які рішення міжнародних інстанцій. Однак прийняття подібних резолюцій є хорошим аргументом у дипломатичній грі із західними союзниками України.

— На жаль, ці резолюції мають рекомендаційний характер. Вони не будуть відразу реалізовуватися, оскільки немає контрольного механізму за їхнім виконанням. Тому це, скоріше, великий козир у руках українських та іноземних дипломатів, які можуть його використовувати для дипломатичного тиску на Росію, — вважає він.

Зі свого боку Росія, на його думку, створює паралельні кримськотатарські псевдоорганізації, а також намагається через публічні обшуки залякати корінний народ Криму.

Треба готуватися до довгої стратегічної гри і бути тактичною державою, проводячи виважену політику на міжнародних майданчиках, і лише тоді Україна отримає хороші результати, сказав представник омбудсмена.

Нагадаємо, згідно з резолюцією, Третій комітет Генасамблеї ООН також засуджує незаконне встановлення РФ законів, юрисдикції і управління в окупованому Криму і вимагає, щоб Росія дотримувалася зобов'язання за міжнародним правом щодо поваги законів, що діяли у Криму до окупації.

Також документ закликає РФ забезпечити доступність освіти українською і кримськотатарською мовами.

Як повідомлялося, до розробки проекту оновленої резолюції ООН по Криму як співавтори приєдналися представники 40 країн.

QHA