КИЇВ (QHA) -

Україна отримала 190 рекомендацій щодо поліпшення ситуації з правами людини в рамках Універсального періодичного огляду (УПО) Ради ООН з прав людини. 17 листопада цього року їх оприлюднила трійка країн-доповідачів, до якої увійшли представники Нідерландів, Руанди та Грузії. Про це сьогодні повідомили на прес-конференції «Україна в ООН отримала дві сотні рекомендацій, як захищати права людини», передає кореспондент QHA.

Заступник міністра юстиції України Сергій Пєтухов зазначив, що український уряд розгляне всі рекомендації ООН і представить свою позицію до 37-ї сесії Ради ООН з прав людини, тобто не пізніше березня 2018 року. Після чого Україна протягом чотирьох років повинна буде їх виконати.

— Найбільшим викликом для України щодо захисту прав людини є незаконна анексія Криму та окупація Донбасу. Адже будь-які військові дії породжують масове порушення прав людини, що призводить до виникнення таких питань як: порушення прав людини на окупованих територіях, переселенці, сексуальне насильство, недотримання норм гуманітарного права, — розповів він.

Найбільш важливі моменти, на які звернули увагу країни-учасниці ООН, — це ратифікація Стамбульської конвенції, проведення судової реформи, а також питання попередження тортур і подолання дискримінації.

За словами представника омбудсмена Миколи Чаплиги, завдяки Раді ООН з прав людини в Україні запрацював національний превентивний механізм проти катувань. Він дозволяє моніторинговим групам у будь-який час доби прийти з перевірками до українських в'язниць.

— В Україні зараз близько 200 громадських професійних моніторингових груп, які можуть з'явитися на порозі будь-якого місця несвободи і провести кваліфікований моніторинг того, що там відбувається. Також вони дають рекомендації та стежать за їхнім виконанням, — сказав Чаплига.

До того ж, він зазначив, що українській владі рекомендували підтримати інституційний розвиток офісу омбудсмена через додаткові повноваження, покладені на нього після лібералізації візового режиму.

— Ми отримали додаткові повноваження в інформаційному секторі, а саме в його захисті та доступі до непублічної інформації. Ми займаємося захистом персональних даних і боремося з усіма формами дискримінації, а також відстежуємо всі випадки гендерної нерівності, — поділився Чаплига.

На його думку, обирати омбудсмена повинні не тільки державні органи влади, а й громадські організації для створення незалежного інституту Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Універсальний періодичний огляд (УПО) — це процедура, протягом якої кожна з 193 країн-членів ООН повинна звітувати в рамках Об'єднаних Націй, як вона дотримується прав і свободи людини, і отримувати критичну оцінку свого звіту. Кожна країна проходить УПО один раз у 4,5 роки. Під час огляду уряд подає звіт про ситуацію з правами людини. Правозахисники, в свою чергу, подають свою альтернативну доповідь. Універсальний періодичний огляд Україна проходить втретє. Вперше Україна відзвітувала про права людини в рамках УПО в травні 2008 року і отримала близько 40 рекомендацій. А в жовтні 2012 року понад 50 держав надали Україні 145 рекомендацій у рамках проходження другого огляду.

QHA