КИЇВ (QHA) -

Російська пропаганда намагається представити викривлену історію Криму, в якій немає місця для кримських татар. Таку думку під час круглого столу на тему «Українська соціогуманітаристика: контекст окупації та деокупації» висловила перший заступник міністра інформаційної політики України Еміне Джапарова.

— Не тільки культура, мистецтво, освіта стали частиною російської пропаганди. Наприклад, одна за одною виходять грошові купюри, де зображений російський Крим, світові діячі мистецтва їдуть до Криму та інтегрують Крим у російську реальність, у Криму знімаються фільми і транслюються в деяких європейських країнах. Головне в цьому спотворенні, «королівстві кривих дзеркал» — історичний аспект, коли намагаються показати еллінський період історії Криму — а далі вже російський період. Кримських татар наче й не було, — каже Джапарова.

У свою чергу, заступник директора Інституту української археографії та джерелознавства імені Михайла Грушевського НАН України Олександр Маврін зазначив, що кримськотатарська молодь сьогодні повинна збирати і зберігати спогади своїх предків, які пережили жахи тоталітарного радянського режиму. Саме це буде перешкоджати Росії представляти світовій спільноті міфи про Крим без кримських татар.

— Сьогодні необхідно не тільки підготувати кадри фахівців, які будуть працювати з османо-турецькими документами, але також дуже важливо мобілізувати молодих кримських татар, щоб вони записали спогади своїх дідусів і бабусь, які є джерелом важливої ​​інформації, що йде від нас. Зберегти це все так само важливо, як і працювати в архівах. Це джерела пам'яті ְ народу, — підкреслив учений.

Під час бесіди директор Інституту української археографії та джерелознавства Георгій Папакин розповів детективну історію зникнення всіх архівів і джерельної бази, які доводили суб'єктність Криму в регіоні, починаючи з першої його анексії Катериною в 1783 році. Він наголосив на необхідності відновлення і реконструкції архіву Кримського ханства XV-XVIII століть. Москва створила міф, що політика Кримського ханства базувалася виключно на двосторонніх відносинах з Росією, упустивши той факт, що посольства кримських ханів розміщувалися в країнах по всій Європі та частині Азії. На думку вченого, для відновлення історичних даних цього періоду необхідно досліджувати архіви країн-сусідів — Польщі, Литви, Угорщини, Швеції, Туреччини, а також Росії.

Георгій Папакин також зазначив, що багато документів, що стосуються кримських татар, можна знайти в архівах Коша запорізьких козаків, які, до речі, вільно розмовляли кримськотатарською мовою.

ФОТО: Reuters

QHA