СІМФЕРОПОЛЬ / Акмесджит (QHA) -

Громадянина України Олександра Ковальчука окупанти в Криму змусили сплатити штраф і залишити півострів за рішенням «Ялтинського міського суду».

Про це повідомили у Кримській правозахисній групі.

— 17 листопада 2017 роки до мене додому в Ялті прийшли співробітники ФСБ РФ і звинуватили мене в порушенні міграційного законодавства РФ. Вони сфальсифікували відомості про мене в базі даних перетину кордону РФ. За їхньою інформацією, я приїхав з України до Криму в 2016 році та переховувався, незважаючи на те, що я не залишав Крим з 2011 року, — сказав Ковальчук.

Українця відвезли до суду. Там його адвокату повідомили, що підзахисного заарештують і примусово депортують через Краснодарський спецприймальник для мігрантів. Після цього запропонували підписати визнання провини в порушенні міграційного законодавства РФ і погодитися на штраф у 2 000 рублів і на видворення в формі самостійного виїзду протягом 15 днів.

Українець сказав, що йому в усній формі заявили про заборону на в'їзд до РФ протягом 5 років.

— Спочатку взагалі хотіли звинуватити в тероризмі, опитували сусідів, показуючи їм фото моєї собаки і пояснюючи, що хтось бачив її в місцях, які готувалися до диверсій з підриву опор ЛЕП в Ялті, — зазначив він.

Експерт Кримської правозахисної групи Олександр Сєдов зазначив, що заборона громадянинові України проживати на українській території є прикладом планомірної політики РФ із заміщення населення в окупованому Криму.

— Такі дії порушують як ст. 49 Женевської конвенції про поводження з населенням на окупованій території, так і Європейську конвенцію з прав людини, яка передбачає право людини на вільне пересування і свободу у виборі місця проживання. Причиною для заборони є відсутність у громадянина України російського громадянства. Цей випадок — приклад одного з методів переслідування жителів Криму за відсутність громадянства РФ і говорить про примус до його отримання. Оскільки громадянство передбачає не тільки права, але й обов'язки, такі дії порушують і Гаазьку конвенцію, яка забороняє примус населення окупованих територій до присяги країні окупанта, — сказав він.

Відзначимо, Олександр Ковальчук має хронічне захворювання. За рекомендацією медиків, з 2011 року він проживав у Ялті. Після початку окупації півострова Ковальчук залишився жити в Криму та безуспішно намагався отримати документи відповідно до де-факто чинному там російському законодавству.

Нагадаємо, раніше "суддя" Роздольненського районного суду Олена Тедеєва змінила запобіжний захід для кримського активіста Володимира Балуха, який вивісив у 2014 році на своєму будинку український прапор, на домашній арешт.

Раніше, під час судового засідання, на питання, чи є у нього які-небудь клопотання, Володимир Балух заявив, що буде «клопотати не зараз, а тоді, коли будуть обирати запобіжний захід всім суддям, прокурорам, слідчим».

QHA