КИЇВ (QHA) -

Кримський псевдореферендум, влаштований росіянами, щоб виправдати анексію півострова Крим «народним волевиявленням», був верхом цинізму і фарсу, і супроводжувався тотальними фальсифікаціями, а також масовими порушеннями прав людини. При цьому, у деяких регіонах думка представників корінного населення Криму — кримських татар, у цьому так званому «голосуванні» не було враховано зовсім. Про це в своєму інтерв'ю для Hromadske розповіли два свідки незаконного «голосування» у березні 2014 року в Криму.

Зокрема, екс-співробітниця сімферопольського видання «Центр журналістських розслідувань» Тетяна Курманова, яка моніторила процес голосування на дільницях, повідомила, що оголошена після «референдуму» явка була завищена майже вдвічі.

— Я хочу сказати, що результати цього «референдуму», які нам озвучили, були абсолютним фарсом. «Влада» Криму говорить про 79% людей, які прийшли на дільниці, а ми бачили зовсім іншу картину. Ми завжди висвітлювали різні вибори в Криму, і порівнюючи, можу сказати, що присутніх на цьому «референдумі» було не більше 45%.

Вона також нагадала і про численні фальсифікації на дільницях під час так названого «волевиявлення». Журналістка зазначила, що вони з колегами зафіксували переміщення групи громадян Росії, які проголосували на кількох виборчих дільницях за день. Вона нагадала і про зовнішній вигляд «бюлетенів» — звичайних роздруківках з принтера, які цілком можливо було надрукувати в необмеженій кількості.

— Обов'язково потрібно нагадати про фальсифікації, які відбувалися прямо на ділянках... Від дільниці до дільниці їздили одні й ті ж автобуси з одними і тими ж людьми з російськими паспортами, і ці люди голосували. Ми за одним із таких автобусів їздили і це фіксували. Самі бюлетені були роздруківкою зі звичайного принтера без потрібних захисних знаків.

Тетяна Курманова згадала про патріотичний флешмоб у той день — противники «приєднання» Криму до РФ не просто проігнорували «референдум», а й стали готувати у себе вдома кримськотатарські страви, викладаючи відповідні фото в мережу, тим самим висловлюючи солідарність з проукраїнськи налаштованими кримськими татарами.

— У той день навіть був такий флешмоб — замість того, щоб йти на фейковий «референдум», люди у своїх будинках готували кримськотатарську їжу, фотографували її та викладали в соцмережах, щоб показати, що в Криму багато людей виступають проти цього фарсу.

Студентка факультету журналістики Ельвіра Усеїнова, яка закінчувала школу в 2014 році, підтвердила участь своєї сім'ї в патріотичному флешмобі.

— Моя родина не ходила на цей «референдум», а вдома ми готували кримськотатарську їжу, приєднавшись до флешмобу.

Журналістка Тетяна Курманова стверджує, що в зв'язку з низькою явкою окупантам довелося піти на прямі порушення прав людини у день «референдуму». Так, озброєні люди почали прямо з ящиками і бюлетенями вриватися до будинків сімферопольців, щоб «зібрати голоси». Вона згадала і про те, як до неї до будинку намагалися увірватися «козаки».

 — Після того, як закрилися дільниці, озброєні козаки їздили з ящиками по домівках сімферопольців, і збирали додаткові голоси. Вони прийшли і до мене додому. Коли в двері постукали, ми не відкрили, зате сусіди «люб'язно» підказали їм, що в цій квартирі живуть журналісти. Після чого ці озброєні автоматами козаки почали виламувати наші двері. І тут ми зрозуміли, що звертатися нам нікуди, тому що і міліція, і прокуратура в той час вже були захоплені. На щастя, вони, напевно, подумали, що нас немає вдома, і пішли.

Журналістка повідомила, що до місць проживання кримських татар проросійськи налаштовані активісти «збирати голоси» не поїхали. При цьому вона підкреслила, що в деяких регіонах Криму представники корінного народу півострова не віддали жодного голосу на «референдумі».

— До речі, хочу сказати, що ці люди з ящиками не їздили дозбирувати голосу по місцях компактного проживання кримських татар. По крайней мере, я таких випадків не зустрічала. Можливо, тому що ці люди в той день не прийшли до виборчих дільниць. Наприклад, в Бахчисарайському районі не було зафіксовано жодного кримського татарина, який би голосував на цьому «референдумі».

На питання, як змінилося життя на півострові через три роки після анексії півострова, відповіла юна кримська татарка Ельвіра Усеїнова. Зокрема, вона розповіла, що її батько втратив роботу на підприємстві, активи якого належали Україні. Ціни в Криму значно зросли, проте місцеві поки не налаштовані на суспільний неспокій.

— Ситуація складна, наприклад, мій батько залишився без роботи, так як працював на українському заводі. Вражають високі ціни. Але ніхто про це не говорить вголос і ніхто не визнає того, що з Росією погано.

Дівчина, чиї батьки залишилися на окупованій території українського Криму, висловила надію на те, що Крим повернеться до України, рівно так само, як кримські татари повернулися колись на свою історичну Батьківщину.

— Я вірю в те, що все буде добре. У кримських татар була схожа ситуація, але ми повернулися додому. Я думаю, що так само і зараз Крим повернеться до України.

Нагадаємо, Російська Федерація окупувала Крим в лютому-березні 2014 року, назвавши сфальсифікований референдум 16 березня «волевиявленням кримчан про приєднання до РФ». Більшість країн світу не визнали Крим російським і ввели низку економічних санкцій проти Росії. Для України Крим залишається тимчасово окупованою територією.

ФОТО: інтернет

QHA