КИЇВ (QHA) -

Вчора, 6 березня, Служба безпеки України (СБУ) провела обшук в Ісламському культурному центрі у Києві. Одразу після обшуку муфтій Духовного управління мусульман України "Умма" Саїд Ісмагілов заявив, що мета правоохоронців — залякати мусульман України, які й так стикаються з дискримінацією в суспільстві.

Сьогодні під час прес-конференції муфтій і співробітники Ісламського культурного центру розкрили деталі обшуків.

За словами Ісмагілова, обшук почався близько 6 години ранку. Силовики увірвалися на територію центру і зустрілися з охоронцем, який хотів подзвонити керівництву ДУМУ "Умма", але співробітники СБУ не дали йому цього зробити.

— Він (охоронець — ред.) був там один і раптом прийшли 20 осіб з СБУ, привели 6 понятих. Вони показали постанову суду і почали обшук. До охоронця було прохання відкрити певні кімнати в будинку, що він і зробив. При понятих силовики заборонили зробити дзвінок, щоб попередити керівництво про обшук, — стверджує муфтій.

Як з'ясувалося пізніше, про обшук керівництву повідомили працівники кухні, які побачили, що відбувається у центрі, коли йшли на роботу.

Одночасно з обшуком центру правоохоронці розкрили двері у магазин на території центру і винесли з нього книги та інші предмети. Після обшуку магазину співробітники СБУ винесли вилучені предмети за територію центру і, на думку муфтія, підклали літературу, яку пізніше назвали екстремістською.

Відео з камер спостереження в Ісламському культурному центрі. У першій частині відео злам і обшук магазину, в другій — обшук всередині центру.

Всередині центру, куди співробітників СБУ безперешкодно пустив охоронець, силовики вирушили до кабінету, де до і після уроків в школі збираються вчителі. За словами юриста Ісламського культурного центру Ольги Башей, пізніше співробітники СБУ виявлять там «екстремістську літературу». При цьому вчителі центру кажуть, що книги знайшли у шафах, де у них зазвичай лежить посуд.

— Вони стали у дверях і закрили охоронцеві огляд. В цей час співробітник СБУ нагнувся і почав кричати, що вони знайшли книги. Коли ми запитали у вчителів, вони сказали, що у тих шафах тримають тільки посуд і ніяких книг там не було, — зазначає вона.

Про те, що під час обшуку правоохоронці порушили Кримінально-процесуальний кодекс, одразу після операції скажуть політики і керівництво центру. Одним з кричущих порушень стали поняті, яких співробітники СБУ, за словами муфтія, привели з собою, а не запросили з вулиці, як того вимагають правила. При цьому питання викликає вік понятих. Так, за словами Башей, людям, яких привели з собою співробітники СБУ, було від 17 до 20 років (про це свідчить протокол обшуку).

— Вони привели з собою дітей 17–20 років. Ми могли б подумати, що вони їх з вулиці взяли, але поблизу немає шкіл або інститутів. Є лікарня, але вони були занадто молоді для інтернів і для працівників офісного центру, що знаходиться поруч. Я запитала у них, що вони тут робили. Відповіли: «Ми поняті», — розповіла юрист.

Ще одним цікавим моментом є кількість книг, вилучених під час обшуку. Силовики заявляли, що вилучили близько 100 примірників забороненої літератури, при цьому в протоколі обшуку мова йде про 54 примірника книги «Дозволене і заборонне в Ісламі» і про 8 брошур.

— У протоколі написано: книга «Дозволене і заборонне в Ісламі», вилучено 54 примірника. Я спочатку подумав, а навіщо їм 54 примірника однієї книги. Вони що, будуть її всієї прокуратурою читати? Але після я послухав представників прокуратури і зрозумів, що це все було зроблено для збільшення маси, — підкреслює Ісмагілов.

Постанова, відповідно до якої СБУ проводило обшук в Ісламському культурному центрі

Одночасно з обшуком в Ісламському культурному центрі обшук провели у відповідального за бібліотеку в центрі шейха Таріка Сархана.

За його словами, силовики близько 6 години ранку постукали в його двері і вимагали відкрити. При цьому співробітники СБУ не дали часу, щоб жінки — дружина і доньки Сархана — встигли покрити голови, як того вимагає релігія.

— Я без сумніву дозволив їм зайти, думаючи, що вони будуть перевіряти літературу. Постанову українською, яка у них була, я не міг читати. Я їм довірився. Коли я попросив у них п'ять хвилин підготуватися — покрити голови дружини і доньок — вони сказали, що виламають двері. Мені нема чого приховувати. Я показав їм, де у мене книги. Але вони не стали їх перевіряти. Всього обшук зайняв дві години, але мої діти так сильно злякалися, що до сьогодні запитують, чи прийдуть вони знову, — розповідає Сархан.

Брошури, які співробітники СБУ назвуть екстремістськими, вони знайдуть за морозильною камерою, яку, за словами Сархана, відсунули в останню чергу. При цьому подивитися на брошури покликали поняту, яку співробітники СБУ так само, як у випадку з обшуком Ісламського центру, привели з собою. Вилучені матеріали бібліотекар центру до обшуку не бачив.

Раніше QHA повідомляло, що СБУ провела обшуки в Духовному управлінні мусульман України "Умма".

QHA