КИЇВ (QHA) -

Системна нелегальна торгівля з окупованими РФ територіями ОРДЛО підриває економіку України, а також сприяє появі у лавах ЗСУ осіб, зацікавлених у затягуванні конфлікту, йдеться у звіті Незалежного антикорупційного комітету з питань оборони (НАКО) "Перетинаючи кордон: нелегальна торгівля з окупованих Донбасом, яка підриває оборону".

Звіт ґрунтується на понад 40 інтерв'ю з учасниками АТО, волонтерами, представниками силових структур і місцевими жителями, передає кореспондент QHA.

Головними причинами розквіту нелегальної торгівлі є висока прибутковість такого бізнесу.

— Якщо порівнювати середні ціни у супермаркетах Києва і ціни на неконтрольованих територіях, то різниця складатиме в середньому 30%. У деяких групах товарів  м'ясо, фрукти і деякі види алкоголю — різниця може сягати 60% і більше,  заявив на презентації звіту аналітик НАКО Артем Давиденко.

Крім того, на окупованих територіях існує стабільно високий попит саме на українські товари, у яких вища якість, ніж у російських.

Згідно зі звітом, існує кілька способів, якими користуються зловмисники для торгівлі з ОРДЛО.

Значна частина заборонених до ввезення в ОРДЛО товарів транспортується через автомобільні коридори і контрольні пункти. В цьому випадку використовуються підроблені документи на вантаж, зокрема він оформлюється як гуманітарний.

Також для перевезень великих обсягів товарів використовуються гуманітарно-логістичні центри, які були організовані для роздрібної торгівлі.

Переважно робота цих логістичних центрів перетворилася на звичайну перевалку вантажів, тобто вона служить для легалізації тих явищ, які заборонені, заявив заступник міністра з питань окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука.

До офіційного запровадження Україною блокади окупованих територій для нелегальних поставок використовувалися 7 залізничних коридорів: у багатьох вагонах, що перевозять вугілля, було обладнано подвійне дно або ж використовувалися невраховані вагони.

Крім того, переправлення товарів здійснюється в обхід основних коридорів через населені пункти у сірій зоні. В цьому випадку додаткову статтю витрат складають хабарі військовослужбовцям: від 25 до 120 тис. грн залежно від виду товару.

Також контрабандисти використовують схему, за якою товар декларується як транзитний в Росію, а на території ОРДЛО змінюються накладні і він відправляється на окупований Донбас.

QHA