БУХАРЕСТ (QHA) -

Призначення на посаду віце-прем'єр-міністра Румунії кримської татарки, відомої своєю активною політичною діяльністю, стало предметом обговорення у багатьох країнах.

Севіль Шайдех народилася у румунському місті Констанца 4 грудня 1964 року. Вона є племінницею відомому історику і професору Кемалю Карпату. Батьки Севіль — Муезель та Садеїн присвятили життя роботі у дитячому театрі Констанци.

1987 року Шайдех закінчила Економічну академію Румунії, після чого брала участь у різних освітніх програмах, пов'язаних із державним управлінням (штат Вашингтон, 1995 рік), управлінням неурядових організацій (штат Вашингтон, 2001 рік), управлінням проектами (Oracle University 2002 рік; PM Solutions Romania, 2004) та аудиторською справою (TUV Institution, 2003 рік).

У період з 2005 по 2007 рік кримська татарка закінчила магістратуру економічного факультету університету Ovidius у Констанці.

Паралельно з навчанням Севіль Шайдех робила перші кроки у професійній кар'єрі. Так, з 1987 по 1991 рік кримська татарка працювала в Агентстві з механізації сільського господарства міста Констанци, після чого обіймала посаду керівника Відділу інформаційних систем при Управлінні праці та соціального захисту населення (1991-1993).

2000 року була обрана головою Союзу комп'ютерних фахівців при державному управлінні. Наступним місцем її роботи став Відділ інформаційних систем при адміністрації міста Констанци (обіймала посаду до 2007 року).

У період з 2007 по 2012 рік політик працювала генеральним директором Головного управління проектів у адміністрації міста. Якраз в цей період своєї кар'єри Севіль Шайдех виконувала дуже важливу для Румунії роботу — займалася координацією проектів Європейського Союзу.

2012 року, будучи у складі уряду Соціал-демократичної партії, обійняла посаду помічника глави Міністерства регіонального розвитку та державного управління. У зв'язку із корупційним скандалом навколо тодішнього міністра Лівіу Драгня 2015 року протягом декількох місяців його обов'язки тимчасово виконувала саме Севіль Шайдех.

Кримська татарка стала першим у румунській історії політиком, який склав присягу на Корані.

У зв'язку з акціями протесту румунських громадян проти політиків по всій державі, а особливо у Бухаресті, що завершилися призначенням нового уряду, 17 листопада 2015 року Севіль Шайдех була змушена покинути свою посаду.

11 грудня 2016 року Соціал-демократична партія перемогла на виборах. Але через погану репутацію глави партії Лівіу Драгня при формуванні нового уряду на посаду прем'єр-міністра довелося висунути іншу людину. Була запропонована кандидатура Севіль Шайдех. Однак досить несподівано президент Румунії Йоганніс Клаус відкинув кандидатуру кримської татарки.

Засоби масової інформації дійшли висновку, що подібне рішення було прийняте у зв'язку із тим, що чоловік Севіль Акрам Шайдех свого часу працював у сирійському Міністерстві сільського господарства за режиму Башара аль-Асада.

Шлюб з Акрамом Шайдехом — другий за рахунком для кримської татарки. У її чоловіка є двоє дітей, проте загальних дітей у пари немає.

Незважаючи на відмову президента Румунії від кандидатури Севіль Шайдех на посаду прем'єра, у складі нового уряду, голосування за який відбулося 4 січня, кримська татарка обійняла відразу два пости: віце-прем'єр-міністра і міністра регіонального розвитку Румунії.

Згідно з декларацією кримської татарки, вона володіє квартирою у Констанці площею 47 квадратних метрів і банківським рахунком, на якому близько 93 тисячі євро. Акрам Шайдех має у Сирії три квартири.

ФОТО: інтернет

QHA