АНКАРА (QHA) -

У столиці України 28 жовтня пройшло десяте засідання виконавчого комітету Світового конгресу кримських татар. Представники кримськотатарських діаспор з Туреччини, Литви, Киргизстану, США і Німеччини зібралися в Києві, щоб обговорити насущні проблеми і завдання.

За підсумками обговорення плану заходів, приурочених до 100-річної річниці проведення Першого Курултаю кримськотатарського народу, було вирішено, що до урочистого засідання Верховної Ради України, запланованого на 6 грудня, повинні приєднатися представники кримськотатарських організацій і платформ з інших країн.

Крім цього, 7-8 грудня в українській столиці Меджліс кримськотатарського народу і ВККТ організовують проведення наукової конференції, виставки та інших заходів. 16 грудня урочистий прийом і міжнародна конференція плануються в турецькій столиці Анкарі.

Також у результаті обговорення було рекомендовано за можливості провести заходи в тимчасово окупованому Криму, а представникам кримськотатарських діаспор провести подібні заходи в своїх країнах.

Серед інших прийнятих рішень:

— продовження роботи члена Координаційної ради ВККТ Адаса Якубаускаса щодо переговорів і підписання необхідних угод з адміністрацією литовського міста Тракай з метою встановлення пам'ятника кримськотатарському військовому й політичному діячеві, засновнику Кримського ханства Хаджі Гірею;

— збільшення допомоги сім'ям затриманих і викрадених активістів в окупованому Криму;

— розширення співпраці зі Світовим конгресом українців;

— рекомендація проведення розпочатої в Москві та Санкт-Петербурзі акції на підтримку кримськотатарського народу «Стратегія-18» в інших країнах 18 числа кожного місяця.

Серед інших тем обговорення на десятому засіданні виконавчого комітету ВККТ були:

— робота над проектом змін і доповнень до Розділу Х Конституції України «Кримськотатарська Автономна Республіка»;

— обговорення поточних політичних подій у Криму і ситуації з правами людини на тимчасово окупованому Росією півострові.

На засіданні були присутні голова конгресу, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, члени виконавчого комітету, члени ревізійної комісії та представники кримськотатарських діаспор з Туреччини, Литви, Польщі, Киргизстану, Німеччини та США, зокрема, Генеральний секретар ВККТ Намик Кемаль Баяр, голова Товариства культури та взаємодопомоги кримських татар у Туреччині Мукремін Шахін, голова ревізійної комісії Курултаю Алі Озенбаш, голова Товариства культури та взаємодопомоги кримських татар у Стамбулі Джелял Ічтен, члени Координаційної ради Адас Якубаускас (Литва), Недім Усеінов (Польща), Наріман Аппазов (Киргизстан), Рустем Борлуджа (США), член Координаційної ради ВККТ від Криму Зевджет Куртумеров, члени Меджлісу Гаяна Юксель, Риза Шевкієв , Абмеджіт Сулейманов, Гульнара Бекірова, Ескендер Барієв, Енвер Куртієв, віце-президент ВККТ Ленур Іслямов, а також представники молодіжного крила ВККТ і кримськотатарські активісти.

Нагадаємо, Всесвітній конгрес кримських татар — структура, що об'єднала кримських татар, які проживають на історичній батьківщині — у Криму, і кримськотатарські діаспори в різних країнах світу (Туреччина, Румунія, Польща, США, Канада, Литва, країни Західної Європи і Середньої Азії).

Три перших засідання виконавчого комітету пройшли в Румунії та Україні (у Києві та селищі Чонгар Херсонської області), четверте — у Вільнюсі (Литва), п'яте засідання виконкому ВККТ відбулося в турецькому місті Ескішехір, з шостого по дев'яте — у Києві.

QHA