ЗАПОРІЖЖЯ (QHA) -

Сергій Дударенко, завідувач науково-просвітницьким відділом Національного заповідника «Хортиця», зазначає, що цінність острова — не тільки в історичному аспекті — як головного місця зборів запорізьких козаків, а й у збереженні природного комплексу унікального ландшафту в центрі міста. Починаючи від заселення острова людьми, формувався і духовний центр — місце святилищ і кам'яних споруд.

— У 2005 р., коли проводили розвідку на місці під забудову Запорізької Січі, знайшли ось таке святилище. Зробили повну копію і люди, крім того, що бачать Січ, можуть побачити ось таке святилище, — розповідає Сергій Дударенко.

Всього запорізьким журналістам продемонстрували кілька знайдених об'єктів: святилище-обсерваторію на висоті Брагарня, культовий комплекс біля балки Велика Молодняга, кромлехи (камені, — ред.) часів Меди-Бронзи біля комплексу «Запорізька Січ», кургани та збори кам'яних порід — лапідарій («Скіфський стан»). Даним об'єктам налічується близько 3-4 тисяч років. Кам'яні споруди використовували язичники під час похоронних обрядів і релігійних ритуалів. Вік деяких з них перевищує вік єгипетських пірамід і британського Стоунхенджа.

— Такі святилища є і у Великобританії, і на Кольському півострові (північний захід європейської частини Росії, — ред.), тобто вся Європа має такі святилища. А Хортиця дає нам можливість говорити, що вона — центральна сакральна Мекка часів Бронзи, — говорить Сергій Дударенко.

Також одним із презентованих об'єктів є «Святилище байки Каракайка», йому також налічується близько 3-4 тисяч років. Автор знахідки — археолог Дмитро Никоненко, каже, що кам'яну споруду випадково знайшов, гуляючи з донькою, ще у 2013 році. За чотири роки знахідку вдалося відновити і відреставрувати.

— Раніше це святилище знаходилося на високій піщаній дюні. Являло собою великий гранітний камінь, який згодом утворив два кромлехи, тобто, камені, один в одному. Також були встановлені жертовні камені та менгіри — культові камені, які використовувалися для здійснення обрядів і календарного орієнтування, — розповідає Дмитро Никоненко.

Так, подивитися на культові кам'яні споруди можна абсолютно безкоштовно. Самі ж співробітники заповідника кажуть: знайдені культові споруди привернуть увагу до Запоріжжя як до туристичного об'єкту. При цьому відзначають, що у цьому році кількість туристів у порівнянні з минулим роком вже виросло на 10%.

QHA