КИЇВ (QHA) -

У четвер, 18 травня у Києві пройшов мітинг пам'яті жертв Депортації кримськотатарського народу. На головній столичній площі зібралося близько тисячі осіб з кримськотатарськими національними прапорами.

Перед початком траурного мітингу учасники виконали гімн України і кримськотатарського народу.

Пам'ять жертв Депортації вшанували муфтій Духовного управління мусульман України шейх Саїд Ісмагілов і Голова Асоціації мусульман України шейх Сулейман Хайруллаєв, який виконав дуа в пам'ять про загиблих.

— Сьогодні у багатьох мечетях ми молимося за жертви Депортації, за якнайшвидше повернення Криму. Кожному народу Аллах дав рідну землю. Крим — рідна земля кримських татар, їхнє серце, — сказав Ісмагілов, звертаючись до присутніх.

У перервах між виступами на мітингу звучали гасла «Крим — Батьківщина кримських татар», «Крим — це Україна», «Millet, Vatan, Qirim!»

Лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв підкреслив, що кримськотатарський народ десятиліттями боровся з радянським режимом за повернення на батьківщину.

За його словами, Депортація кримських татар у 1944 році стала замахом на існування цілої нації в ім'я розширення «русского мира».

— У ті дні відкрито говорилося в газетах, що рішення партії та уряду — зробити Крим російським регіоном. І заради цього були етнічні чистки, геноцид, — зазначив Джемілєв.

Лідер кримських татар також зазначив, що сьогодні кримськотатарський народ відчуває підтримку з боку світової спільноти і української держави.

— Світ зараз інший. Коли радянський режим депортував десятки народів, цивілізований світ був зайнятий своїми післявоєнними проблемами. Зараз з кримськотатарським народом України весь цивілізований світ... Окупант обов'язково буде вигнаний з нашої території, окупант обов'язково відповість за всі злочини проти української держави і кримськотатарського народу! І нехай душі невинно убієнних надихнуть нас на боротьбу за відновлення наших прав, — сказав Мустафа Джемілєв.

Глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров нагадав, що сьогоднішній ранок в окупованому Криму почався з арешту ветеранів національного руху кримських татар Сервера Караметова і Нарімана Джемілєва, а також Сервера Ізмайлова. Троє кримських татар вийшли на площу з національними прапорами.

— У Криму сотні тисяч людей дивляться на нас. Кожен день вони стежать за тим, що відбувається у Києві та очікують того, коли останній російський окупант покине Крим. Сьогодні поруч із кримськими татарами зібралися тисячі українців. Я дякую всім за те, що разом ми показуємо таку підтримку Криму, — сказав Чубаров.

Під час мітингу люди тримали плакати зі зверненнями до президента України Петра Порошенка вжити зміни до Конституції України щодо встановлення Кримськотатарською автономії. На головній сцені мітингу під стелою Незалежності висів прапор з національною символікою кримськотатарського народу — тарак-тамгою і пам'ятним написом  до Дня пам'яті жертв Депортації.

Нагадаємо, 18 травня 1944 року в Криму почалася депортація кримських татар. Радянська влада звинуватила весь народ у співпраці з нацистською Німеччиною під час Другої світової війни. Тисячі кримських татар вивезли до Середньої Азії. Дорогою і протягом першого року висилання від голоду і хвороб загинули більше 30 тисяч осіб. Кримським татарам дозволили повернутися на батьківщину в Крим лише у 1989 році.

12 листопада 2015 року Верховна Рада України прийняла постанову, якою Депортація кримських татар 1944 року визнана геноцидом кримськотатарського народу. Розслідування за фактом Депортації кримських татар було розпочате прокуратурою АР Крим у жовтні 2016 року.

QHA