ХЕРСОН (QHA) -

У четвер 18 травня о 11:30 у Новоолексіївці Херсонській області проходять заходи, присвячені 73-й річниці Депортації кримськотатарського народу 1944 року.

Тут зібралися представники сільських, селищних, міських і місцевих меджлісів у місцях компактного проживання кримських татар.

Люди прийшли на захід з кримськотатарськими та українськими прапорами.

Організована автомобільна колона з кримськотатарськими прапорами попрямувала до Генічеська. Завдяки представникам влади Херсонської ОДА до місця проведення жалобного мітингу був підігнаний вагон на зразок тих, в яких 1944 року депортували кримських татар — як нагадування про трагічні події 73-річної давності.

Присутні могли повісити на вагон українські прапорці з чорної стрічкою. Всім бажаючим запропонували зайти до вагону, щоб на мить відчути, через що проходили кримські татари, вигнані з рідного дому.

Для мене цей вагон вагон приниження, образи і безпорадності мого народу. Мій дядько народився в цьому вагоні, бо мою бабусю запхали у вагон на останньому місяці вагітності. Народила дитину і назвала Сабр, що в перекладі означає «терпіння».

Сьогодні цей вагон символічний для всіх народів не лише для кримських татар. Це символ опору. Ми повинні повернутися додому і зробити так, щоб більше жоден народ не зміг фашиствувати на нашій землі! — заявив у ході виступу віце-президент Всесвітнього конгресу кримських татар, координатор Громадянської блокади Криму Ленур Іслямов.

Після цього був показаний перформанс, який відтворює події ночі 18 травня 1944 року.

О 12:00 хвилиною мовчання і гудками клаксонів учасники акції вшанували пам'ять жертв геноциду кримськотатарського народу.

Молитви за загиблих під час Депортації кримських татар прочитали протоієрей УПЦ КП та імам Новоолексіївки.

Далі колона автомобілів продовжила рух у бік Генічеська.

У Генічеську збирається жалобний мітинг, на який вже прийшли кілька сотень людей. Мітингувальники тримають у руках плакати з гаслами «Банду з Криму геть», «Свободу політичним заручникам», «Свободу Ахтему Чийгозу — в'язню ФСБ», «Киримли, брати, трімаймося! Крим буде звільнено», «Відстоїмо Україну, звільнімо Крим», а також фотографії політичних в'язнів Кремля.

Нагадаємо, 18 травня 1944 року у Криму розпочалася депортація кримських татар. Радянська влада звинуватила весь народ у співпраці з нацистською Німеччиною під час Другої світової війни. Тисячі кримських татар вивезли до Середньої Азії. По дорозі і протягом першого року заслання від голоду і хвороб загинули понад 30 тисяч осіб. Кримським татарам дозволили повернутися на батьківщину до Криму лише 1989 року.

12 листопада 2015 року Верховна Рада України прийняла постанову, якою Депортація кримських татар 1944 року визнана геноцидом кримськотатарського народу. Розслідування за фактом Депортації кримських татар було розпочато прокуратурою АР Крим у жовтні 2016 року.

QHA