СІМФЕРОПОЛЬ/АК'МЕСДЖИТ (QHA) -

У підконтрольному Кремлю Сімферопольському районному суді 14 червня минає другий розгляд по суті справи одного з лідерів кримськотатарського національного руху Ільмі Умерова. На цьому засіданні планують заслухати свідків звинувачення, які не з'явилися минулого разу. На засідання прибув один із захисників Умерова — московський юрист Марк Фейгін, повністю укомплектувавши команду захисту.

На своїй сторінці у Twitter Фейгін опублікував текст звинувачення Умерова.

— За півгодини в Сімферопольському районному суді в Криму починається процес у справі Умерова з моєю участю. Погляньте на звинувачення.

Детальну хронологію процесу на своїй сторінці у Facebook вела дочка Ільмі Умерова Айше.

— У судовому засіданні беруть участь суддя Андрій Кулешов, держзвинувачення підтримує прокурор Олег Саргін. Інтереси Ільмі Умерова в цьому засіданні представляють усі четверо його захисників: Марк Фейгін, Еміль Курбедінов, Едем Семедляєв та Олександр Подрабінек.

На сьогоднішньому засіданні мають бути допитані свідки звинувачення, які не з'явилися на минулому тижні. Після цього перейдуть до вивчення матеріалів справи. На засідання також з'явилися перекладач і експерт, який робив експертизу слідства.

Захист підготував ряд клопотань. Перше про те, щоб забезпечити доступ до зали всіх бажаючих. Зала розрахована на 30 осіб, але частину лавок пересунули і обмежили доступ. До зали потрапило лише 18 людей.

Адвокати заявили відповідне клопотання. Прокурор не був проти. Суд теж не заперечував і оголосив перерву для перестановки і входу до зали ще 12 осіб.

Глава Центрвиборчкому Курултаю кримськотатарського народу Заїр Смедляєв розповів про традиційну зачистку автомобілів біля будівлі кримського суду.

Айше Умерова поінформувала про клопотання суду на дозвіл фото- і відеозйомки в залі і подальший розвиток подій:

14.52 після перерви і того, як до зали змогли зайти ще 12 слухачів, засідання продовжилося. Адвокат Еміль Курбедінов заявив клопотання про проведення фото- і відеозйомки. Пояснюється це дотриманням принципів гласності та відкритості судових засідань. Також він клопотав про ведення офіційної судової аудіофіксації, щоб потім мати можливість використовувати це як доказ інформації, отриманої в ході засідань. Прокурор виступив проти фото- і відеозйомки, мотивуючи це тим, що в ході судових розглядів можуть бути допитані співробітники ФСБ, а вони, мабуть, не хочуть бути впізнаними. Суд пішов на нараду, знову оголошена перерва.

15.18 після 20 хвилин наради суд відмовив у задоволенні клопотання захисту про фотовідеофіксацію і офіційного аудіозапису. Суддя мотивував це тим, що фото- і відеофіксація несе ризик і порушує права учасників процесу та свідків.

15.22 від свідка Бондарюк, що не з'явився, надійшла заява про оголошення її свідчень за її відсутності через хворобу малолітньої дитини. Захист виступила проти, бо ця свідок звинувачення не надала жодних підтверджень хвороби, жодного документа, а її свідчення можуть бути важливі для розгляду справи. Суд підтримав і зобов'язав викликати її примусово на наступне засідання.

До виклику в зал свідка Будько адвокат Марк Фейгін зробив заяву про отримання роз'яснень від судді Кулешова Андрія Сергійовича про наявність у нього другого українського громадянства і яким чином він, маючи подвійне громадянство, може здійснювати суддівську діяльність. Питання — чи дійсно є у нього українське громадянство. Суддя відмовився давати будь-які роз'яснення з цього приводу, мотивуючи це тим, що в рамках даної кримінальної справи він не зобов'язаний нічого роз'яснювати. І дуже швидко викликав до зали свідка Будько Карину.

15.30 свідок Будько Карина пояснила, що була присутня під час проведення співробітниками ФСБ слідчих заходів. Вона засвідчила, що в Інтернеті у відкритому доступі є сайт телеканалу АТR, що на сайті є функція прямого ефіру. В ході допиту свідка адвокатами Ільмі Умерова було виявлено дуже багато невідповідностей між протоколом з матеріалів справи і свідченнями у суді. Про що йде мова на відео — не знає. Свідок нічого не пам'ятає, і стверджує, що після цих слідчих заходів іншого допиту щодо неї не проводилося. А в матеріалах справи є протокол пізнішого допиту, з її відповідями і підписом (що підпис належить їй вона підтвердила у залі суду). Скільки документів, які підписувала в той день, теж не пам'ятає, чистих аркушів теж не підписувала. На запитання адвоката Фейгіна, чи могла вона сказати і дати такі пояснення слідчому (зачитав цитату про функції принтскрін, домени першого рівня тощо), відповіла негативно. На питання, чи міг хтось написати цей текст за неї, відповіла, що не знає.

16.05 після закінчення допиту свідка суд запропонував учасникам процесу перейти до наступної стадії судового розгляду і перейти до дослідження всіх матеріалів справи.

16.10 суд оголошує всі матеріали, представлені у трьох томах, підготовлених слідчим Скрипкою: протоколи допитів, постанови, довідки, ордери, особисті документи тощо.

16.25 у переліку матеріалів дійшли до протоколу допиту Миколи Полозова. Суддя запитав про необхідність демонстрації відео допиту, при цьому протокол порожній, навіть без підпису. Захисники сказали, що в цьому немає необхідності. Марк Фейгін заявив, що Полозов буде пізніше викликаний як свідок захисту. Умеров зазначив, що це рішення було прийняте з огляду на той факт, що Полозова вже вивели зі статусу адвоката в цій справі, провівши цей незаконний допит з порушенням всіх норм законодавства про адвокатську таємницю. При цьому у матеріалах справи він фігурує як свідок, а в обвинувальному висновку як свідок не заявлений.

17.05 суддя приступив до оголошення в повному обсязі експертного висновку лінгвістичної експертизи, проведеної експертом Івановою на замовлення слідчого ФСБ. У тексті експертизи є нібито дослівний переклад ефіру телеканалу АТР (зазначу, що експертиза робилася з перекладу, а не з оригіналу мови, слідчим здійснена груба підміна понять — назвали переклад стенограмою і на його підставі побудували всі обвинувачення). Умеров і його адвокати вважають переклад некоректним, це буде доводитися на стадії подання доказів стороною захисту та в ході допиту експерта і перекладача, а також свідків захисту.

Нагадаємо, 12 травня 2016 року ФСБ по Криму порушила проти заступника голови Меджлісу Ільмі Умерова кримінальну справу за ст. 280.1 за нібито заклик в ефірі ATR до дій, які загрожують територіальній цілісності Російської Федерації. Умеров заявляв, що його слова в передачі невірно переклали.

З Умерова взяли підписку про невиїзд. Для проходження психіатричної експертизи він був насильно вміщений до психіатричної лікарні, де мав серйозні проблеми зі здоров'ям. Пізніше російські окупанти відпустили Умерова з психлікарні, проте ще кілька разів викликали на допити.

ФОТО: Facebook Заїра Смедляєва, Айше Умерової, Twitter Марка Фейгіна

QHA