КИЇВ (QHA) -

Лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв 15 травня прочитав лекцію у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка.

Джемілєв ознайомив студентів з трагічними моментами історії кримських татар під час Другої світової війни.


Десятки тисяч кримських татар, поряд з представниками інших національностей, воювали проти фашистів. Однак звільнення Криму радянськими військами обернулося горем для кримськотатарського народу. 18 травня 1944 року рішенням керівництва СРСР кримські татари були піддані тотальній депортації з історичної батьківщини і вислані до районів Центральної Азії, Сибіру та Уралу.

— Процес виселення був нелюдським. Приходили вночі, під ранок. П'ятнадцять хвилин на збори... Люди думали, що, як євреїв, будуть розстрілювати. У змішаних сім'ях, де чоловік — кримський татарин, а дружина — українка, пропонували або розлучитися, або разом з чоловіками відправлятися на заслання. Переважна більшість дружин вирушили з чоловіками... — розповів лідер кримських татар.

Після історії Мустафа Джемілєв перейшов до сьогодення, в якому країна-правонаступниця варварських методів СРСР у 2014 році анексувала Крим і влаштувала кримським татарам другу депортацію. ФСБ діє не гуманніше сталінського НКВС.

— Росія знову окупувала Крим і встановила режим гірше за радянський. Народ, який протягом багатьох років боровся за повернення на рідну землю, поступово знову залишає свої будинки. На сьогодні близько 20 тисяч кримських татар вже покинули Крим і переселилися на материкову частину України. Це 8-9% кримськотатарського населення, яке проживає в Криму, — підкреслив Мустафа-аг'

Після завершення свого виступу Мустафа Джемілєв відповів на запитання аудиторії, а також подарував бібліотеці КНУ добірку книг про історію кримськотатарського народу.

На лекцію до університету прийшов також режисер і актор Ахтем Сейтаблаєв, відомий за фільмом «Хайтарма» про Депортацію-1944. Він розповів про прем'єру свого нового фільму «Чужа молитва», прем'єрний показ якого відбудеться 18 травня у кінотеатрі «Україна».

Нагадаємо, 18 травня в Україні заплановані пам'ятні заходи, приурочені до 73-й річниці Депортації кримських татар. У цей день щорічно згадують трагічні події 1944 року. Депортація кримськотатарського народу визнана в Україні геноцидом.

В анексованому Росією Криму так звана влада забороняє населенню відзначати річницю Депортації кримських татар.

QHA