КИЇВ (QHA) -

У Росії протягом останніх 300 років формувався кримський міф. Про це повідомив на презентації книги «КримНаш. Історія російського міфу» її автор, кримський історик Сергій Громенко.

— Почався цей процес наприкінці XVIII століття, щоб пояснити першу анексію Криму — знищення Кримського ханства. Так, у маніфесті Катерини II йшлося, що Крим — це гніздо розбійників. І Російська імперія, заради своєї безпеки, має анексувати півострів, щоб гарантувати безпеку своїх південних рубежів. Я б не згадував про цей епізод, якби Путін у своєму останньому інтерв'ю не заявив, що його, фактично, змусили анексувати Крим, — зазначив історик.

За його словами, наприкінці XVIII століття створили ще декілька міфів, і один з них — що Крим завжди належав Росії.

— Ці фрази з вуст Катерини II не стали такими популярними, як нинішні заяви російського президента, але відлік кримського міфу в Росії можна починати з цього періоду, — сказав Громенко.

Другий етап створення кримського міфу, за словами історика, припадає на середину XIX-го століття. Це — поразка Росії у Кримській війні.

— Це — компенсаційний міф. Щоб потішити своїх підданих, моряків і солдатів, публіцисти Російської імперії запустили думку про героїчну оборону Севастополя. Севастополь на той час менше століття був під Росією, але їм важливо було переконати, що воювали солдати за нову батьківщину, — сказав історик.

QHA