СІМФЕРОПОЛЬ / АК'СМЕДЖИТ (QHA) -

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров засуджує злочинні дії Російської Федерації та незаконних органів російської окупаційної влади в Криму щодо Недіма Халілова, і закликає міжнародні правозахисні організації терміново взаємодіяти з урядом РФ з питання забезпечення безпеки життя і здоров'я Недіма Халілова.

Заява Меджлісу кримськотатарського народу

Про злочинні дії Російської Федерації
та незаконних органів російської окупаційної влади в Криму стосовно Недіма Халілова

Недім Халілов народився 1959 року в Узбекистані в родині кримських татар, депортованих з Криму разом із усім кримськотатарським народом 18 травня 1944 року.

Аж до кінця 80-х років ХХ століття повернення кримських татар на свою Батьківщину — Крим було під забороною; особи, які здійснювали спроби несанкціонованого режимом СРСР повернення на свої землі, зазнавали кримінального переслідування.

Недім Халілов, долаючи опір кримської влади, здійснив першу спробу оселитися на своїй історичній батьківщині 1986 року, а з 1991 року — постійно проживає у Криму.

Недім Халілов весь період свого проживання в Криму доступними йому мирними і ненасильницькими методами боровся за відновлення прав кримськотатарського народу.

На знак протесту проти ігнорування невід'ємних прав кримськотатарського народу, що повертається на свою землю, Недім Халілов публічно відмовився від отримання громадянства України аж до забезпечення умов, що сприяють «відновленню становища, що передувало його депортації».

При цьому Недім Халілов продовжував користуватися паспортом вже неіснуючого СРСР як документом, що засвідчує його особу. 

Незважаючи на певні правові колізії та труднощі, Недім Халілов зберігав можливість постійного проживання на своїй історичній Батьківщині і активно займатися громадською діяльністю.

Становище Недіма Халілова кардинально погіршилося з моменту тимчасової окупації Криму Російською Федерацією.

Недім Халілов, діючи в рамках запропонованих окупантами «законів» і застосовуючи міжнародне право у сфері прав людини і прав народів, зажадав надати йому статус особи без громадянства, щоб не бути зобов'язаним державі, що порушує його права.

Рішенням Залізничного районного суду м.Сімферополя російські окупанти 7 листопада 2016 року піддали Недіма Халілова насильницькій депортації зі своєї історичної Батьківщини — Криму і помістили в Центр тимчасового утримання іноземних громадян Краснодарського краю РФ у селищі Варданому поблизу Сочі.

Наступною незаконною дією російської влади стосовно Недіма Халілову планується його насильницька депортація в межі Республіки Узбекистан. Мотивування — мовляв, паспорт громадянина вже неіснуючого СРСР, наявний у Недіма Халілова, був свого часу виданий на території Узбекистану.

На знак протесту проти насильницької депортації зі своєї Батьківщини, абсолютного ігнорування російськими окупантами його прав, що випливають з міжнародно-правових актів у сфері прав людини, з 21 листопада 2016 року Недім Халілов оголосив голодування, виключивши прийом їжі і залишивши лише вживання рідин.

На даний час здоров'я Недіма Халілова різко погіршилося, його життю загрожує небезпека.

Меджліс кримськотатарського народу:

1. Засуджує злочинні дії Російської Федерації та незаконних органів російської окупаційної влади в Криму стовоно Недіма Халілова і попереджає всіх причетних до цих злочинів посадових осіб про невідворотність покарання.

2. Закликає міжнародні правозахисні організації терміново увійти у відносини з урядом РФ з питання убезпечення життя і здоров'я Недіма Халілова.

Прийнято в порядку надзвичайного режиму діяльності Меджлісу кримськотатарського народу, введеного 26 квітня 2016 року

голова
Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров

27 грудня 2016 року

ФОТО: інтернет

QHA