ХАРКІВ (QHA) -

За той невеликий проміжок часу, який Гюндуз Мамедов обіймає посаду прокурора АРК, значно активізувалася робота з розслідування багатьох резонансних злочинів, скоєних у різний час на території Криму. У справі про насильницьке переселення корінного народу півострова в непідготовлені для проживання місця Середньої Азії вже визначені головні підозрювані: Йосип Сталін і Лаврентій Берія. Під час візиту Гюндуза Мамедова до Харкова з ним зустрівся власний кореспондент QHA, щоб поговорити про хід розслідування провадження про злочин 73-річної давнини.

QHA: Скажіть, будь ласка, на якому етапі сьогодні перебуває розслідування кримінального провадження про Депортацію кримських татар у травні 1944 року?

Гюндуз Мамедов: У справі про Депортацію 1944 року вже майже рік триває досудове слідство, яке веде саме слідче управління прокуратури Автономної Республіки Крим.

Я неодноразово говорив Вашим колегам, і зараз кажу, що розслідування даного провадження — це наше пріоритетне спрямування. З цього провадження слідчим виконано дуже великий обсяг робіт. Зокрема є моменти певної складності: більше сімдесяти років минуло з того моменту, як відбулася депортація кримськотатарського народу. Близько 250 тисяч людей були депортовані в місця, не пристосовані для життя. Під час дороги, переміщення в ці місця були численні людські жертви. Нами було подано понад 200 запитів у бібліотеки, інститути лише про встановлення цього факту.

На даний момент прокуратурою Автономної Республіки Крим визнано близько 50 осіб як потерпілих. Зараз проводиться демографічна експертиза. За основу розслідування цього провадження взятий геноцид українського народу — слідчими прокуратури досліджені всі 350 томів цієї справи, щоб згодом за аналогією використовувати накопичений досвід. І та, і інша ситуація розслідуються як геноцид народу.

QHA: Що є пріоритетом у розслідуванні кримінального провадження?

Г. М.: Для нас відновлення історичної справедливості є першочерговим завданням. І я думаю, після завершення експертизи ми зможемо говорити, що цього року кримінальне провадження буде закінчене. Якби експертиза була вже проведена, то ми могли б закінчити слідство до 18 травня — Дня депортації кримськотатарського народу. Крім того, є проблема, пов'язана з тим, що нам доводиться чекати дуже багато відповідей за клопотаннями про надання міжнародної правової допомоги з країн Середньої Азії. Адже кримські татари здебільшого були депортовані у внутрішні райони середньоазіатських республік колишнього СРСР. На жаль, на даний момент ми ще не отримали відповіді. Зараз вжиті заходи через Генеральну прокуратуру України, її міжнародний департамент, щоб прискорити отримання таких відповідей.

Триває робота, встановлюються сім'ї, свідки, очевидці... Можу сказати, що робиться все необхідне для того, щоб завершити це кримінальне провадження.

Нагадаємо, 18 травня 1944 року у Криму розпочалася депортація кримських татар. Радянська влада звинуватила весь народ у співпраці з нацистською Німеччиною під час Другої світової війни. Тисячі кримських татар вивезли в Середню Азію. По дорозі і протягом першого року заслання від голоду і хвороб загинули більше 30 тисяч осіб. Кримським татарам дозволили повернутися на батьківщину до Криму лише 1989 року.

12 листопада 2015 року Верховна Рада України прийняла постанову, якою Депортація кримських татар 1944 року визнана геноцидом кримськотатарського народу. Розслідування за фактом Депортації кримських татар було розпочате прокуратурою АР Крим у жовтні 2016 року.

Спілкувався Ігор Русин

QHA