КИЇВ (QHA) -

У Києві відбулася зустріч лідера кримських татар Мустафи Джемілєва і глави Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова з президентом Європейської організації ФСЄНМ Лорантом Вінце, віце-президентом Бернгардом Зішем і керівником тюркського напрямки Халітом Хабібом Оглу.

На зустрічі також були присутні член Меджлісу Різа Шевкієв, перший заступник міністра з питань ТОТ та ВПО Юсуф Куркчі, радник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ісмет Юксель, ветеран національного руху кримських татар Сінавер Кадиров.

У вітальному слові Лорант Вінце висловив свою підтримку кримським татарам і зазначив, що мета його поїздки до України — більше дізнатися про ситуацію в окупованому Криму.

— Ми дізналися більше про конкретику проблеми і будемо працювати в цьому напрямі. Ми хотіли б навчитися у кримських татар такої енергії та такої мотивації, щоб боротися. Ми тут для того, щоб зрозуміти, що потрібно донести до європейського суспільства, що є для вас зараз головною проблемою і що нам треба передати далі, — сказав він.

Під час зустрічі були обговорені ситуація з порушенням прав людини в окупованому Криму, а також питання статусу кримськотатарського народу як корінного народу Криму.

Лідер кримських татар Мустафа Джемілєв озвучив головні месиджі, які повинні звучати в європейському суспільстві щодо ситуації в окупованому Криму.

— Окупація стала однією з найстрашніших трагедій нашого народу. Ми багато десятиліть боролися за можливість повернення на свою батьківщину, яку тепер знову повинні залишати. Ми десятиліттями боролися з радянським тоталітарним режимом, а тепер боремося з російським, — сказав Мустафа-ага.

Він розповів іноземним гостям про переслідування кримчан окупаційною владою за етнічною приналежністю. Джемілєв зазначив, що саме незгода кримських татар із російською окупацією півострова спровокувала хвилю обшуків, затримань і арештів представників цього народу.

Втім, окупаційний режим переслідує в Криму всіх незгодних, незалежно від національності.

— Зараз у Криму панує атмосфера страху і робиться все, щоб кримські татари залишали півострів. Окупанти зрозуміли, що з кримським татарами їм не домовитися, — підкреслив Джемілєв.

Також Мустафа-ага наголосив на необхідності присутності на території Криму незалежних моніторингових місій, які повинні вільно відвідувати окуповані території, щоб робити обґрунтовані висновки.

Підсумовуючи, лідер кримських татар ще раз повторив, що тільки деокупація дозволить кримським татарам повернутися на свою батьківщину і припинити порушення прав людини в Криму.

Під час зустрічі глава Меджлісу Рефат Чубаров підкреслив, що необхідно посилити тиск на Росію як країну-агресора, а також звернутися до міжнародних інстанцій щодо питання визначення статусу кримськотатарського народу.

Довідка. ФСЄНМ (FUEN — Federal Unionof the European Nationalities) — найбільша конфедерація автохтонних національних меншин (народностей) Європи, до якої входить 90 організацій із 32 європейських країн. Була заснована у Парижі у 1949 році.

QHA