СІМФЕРОПОЛЬ/АК'МЕСДЖИТ (QHA) -

Кримськотатарські активісти і представники молодіжних організацій виступили категорично проти ідеї ініціативної групи «Меденій К'ирим» про введення заходу «Авдет куню» («День повернення»), присвяченого масовому поверненню кримськотатарського народу до Криму після півстоліття засилання.

— З огляду на нинішній стан нашого народу, а також ситуацію, що склалася у Криму, вважаємо неприпустимим запровадження даного свята. Приймати рішення про встановлення нових пам'ятних або святкових дат національного масштабу має право лише виборний вищий повноважний представницький орган кримськотатарського народу Курултай, але не окремо взята група осіб, сказано у заяві активістів.

Глава ЦВК Курултаю кримськотатарського народу Заїр Смедляєв вважає, що ідея свята «Авдет куню» зародилася у тих, хто позбавляє кримськотатарський народ свободи, батьківщини і національної ідентичності, вносячи розкол і сум'яття.

QHA публікує повний текст заяви кримськотатарських активістів:

ЗАЯВА КРИМСЬКОТАТАРСЬКИХ АКТИВІСТІВ ПРО ІДЕЇ ПРОВЕДЕННЯ СВЯТА «АВДЕТ КУНЮ»

Останнім часом у кримськотатарських медіа висвітлюється і активно обговорюється користувачами соціальних мереж пропозиція представника ініціативної групи «Меденій К'ирим» про заснування нового національного свята. Автори назвали цей проект «Авдет куню» («День повернення»).

Ми, кримськотатарські активісти, представники молодіжних організацій, категорично проти цього заходу і, з огляду на нинішній стан нашого народу, а також ситуацію, що склалася ву Криму, вважаємо неприпустимим запровадження такого свята. Приймати рішення про встановлення нових пам'ятних або святкових дат національного масштабу має право лише виборний вищий повноважний представницький орган кримськотатарського народу К'урултай, але не окремо взята група осіб.

Представники організацій Qardaşlıq, Кримськотатарський молодіжний центр, медіа-проект QaveTV, Молодіжне крило Всесвітнього конгресу кримських татар, Координаційна рада молодіжного Курултаю кримських татар, а також громадські активісти та діячі культури.

Заїр Смедляєв додає, що риторика ініціаторів запровадження нового свята повністю відображає і повторює те, що кримчанам намагаються «нав'язати останні три роки всякі поклонськісмірновибальбеки, типу "годі сумувати, настав час радіти". Просто цього разу вони роблять це руками організації "Меденій К'ирим"».

— І по суті самого свята невже ініціатори і справді вважають, що зараз час щось святкувати? Зараз, коли десятки наших співвітчизників є політв'язнями, коли десятки людей викрадені і вбиті, коли десятки дітей залишилися сиротами, коли нашим лідерам заборонений в'їзд на Батьківщину, коли наш представницький орган заборонений, коли нашому народу забороняють відзначати день пам'яті жертв депортації, а за наш прапор можуть заарештувати?

Нагадаємо, 18 травня 1944 року у Криму почалася депортація кримських татар. Радянська влада звинуватила весь народ у співпраці з нацистською Німеччиною під час Другої світової війни. Тисячі кримських татар вивезли до Середньої Азії. По дорозі і протягом першого року заслання від голоду і хвороб загинули понад 30 тисяч осіб. Кримським татарам дозволили повернутися на батьківщину до Криму лише 1989 року.

12 листопада 2015 року Верховна Рада України прийняла постанову, якою Депортація 1944 року визнана геноцидом кримськотатарського народу. Розслідування за фактом цього злочину було розпочате прокуратурою АР Крим у жовтні 2016 року.

ФОТО: інтернет

QHA