ВАШИНГТОН (QHA) -

Впливовий американський журнал Newsweek опублікував статтю, яка присвячена переслідуванням кримських татар владою Росії.

У публікації під назвою "Кримським татарам загрожує друга хвиля депортації" автор Падраїг Рейді повідомляє, що після анексії Криму тисячі кримських татар залишили півострів і переселилися на материкову Україну, здебільшого до Львова та Києва.

— Згідно з офіційними даними, кількість кримських переселенців становить 25 тисяч осіб, проте ця цифра може бути вищою. Для кримських татар немає великої різниці між нинішньою Росією і Радянським Союзом, який завдав серйозної травми цьому народу. 1944 року Лаврентій Берія  глава радянської секретної поліції — за вказівкою Сталіна насильно переселив десятки тисяч кримських татар до Центральної Азії. Після розвалу СРСР близько 280 тисяч кримських татар повернулися до Криму,  пише Рейді.

У статті також розповідається про діяльність Меджлісу кримських татар, який, незабаром після анексії півострова, був визнаний російськими властями поза законом і оголошений екстремістською організацією.

— Екстремізм, зокрема, найпоширеніше обвинувачення на адресу кримських татар. Кремль використовує антиісламську риторику, звинувачуючи багатьох татар у діяльності забороненої в РФ релігійної організації "Хізб ут-Тахрір". Human Rights Watch повідомила, що за 2015 рік російськими правоохоронцями у Криму були затримані 26 осіб, які нібито пов'язані з "Хізб ут-Тахрір", — йдеться у публікації.

Видання також наводить дані громадської ініціативи "КримSOS", за інформацією якої за першу половину 2017 року зафіксовано 91 випадок політично мотивованих затримань і обшуків.

Журналіст Падраїг Рейді, що побував у Києві, наводить історії з доль кримських татар, які опинилися після анексії Криму в українській столиці.

Серед його героїв: правозахисниця Ельміра Катаклі, член Меджлісу кримськотатарського народу, гендиректор громадської благодійної організації "Фонд Крим" Різа Шевкієв, музикант Шевкет Зморка, журналіст Шевкет Наматуллаєв, правозахисниця, засновник громадської ініціативи "КримSOS" Таміла Ташева та Ескендер Барієв член Меджлісу кримськотатарського народу, голова правління Кримськотатарського ресурсного центру.

Як писало QHA, міжнародна правозахисна організація Amnesty International оголосила збір підписів під петицією, яку відправлять генеральному прокурору Російської Федерації для зняття звинувачень з кримськотатарського правозахисника Емір-Усеїна Куку, якому можуть присудити 25 років. Про це повідомляється на сайті Amnesty International.

Джерело: Newsweek

QHA