СІМФЕРОПОЛЬ / АК'МЕСДЖИТ (QHA) -

Кримські татари сьогодні, 6 травня, святкують національне свято Хидирлез, присвячене завершенню весняних польових робіт.

Це свято символізує родючість, достаток і добробут і відзначається щороку в першу неділю травня масовими гуляннями. Традиційно його починали святкувати, коли в полях на зернових з'являвся перший колос.

Назва свята Хидирлез включає два імені мусульманських святих — Хидир та Ільяс. Хидир або Хидр є проповідником і підтримує у мусульман віру в Аллаха, надає допомогу потопаючим у морі, допомагає гасити пожежі, охороняє від крадіжок, а також, згідно з повір'ями, захищає від злих духів. Святий Ільяс
 проповідник, один з пророків, якому Аллах дарував владу над громом. Він охороняє джерела, оберігає худобу, захищає людину на воді (тому у південнобережних татар існував звичай саме в цей день виносити човна до моря).

За легендою, святі Ільяс і Хидир подорожують по всьому світу, допомагаючи людям, тільки Хидир починає обхід землі праворуч, тобто зі сходу, а Ільяс
ліворуч, із заходу, і зустрічаються вони в тій точці землі мусульман, де вже завершилися господарські роботи .

У Криму таким днем ​​вважається п'ятниця першого тижня місяця к'уралай (травень).

Звичай носити одяг зеленого кольору в цей день з'явився через те, що в мусульманській міфології Хидира уявляють вдягненим у зелений або білий плащ з візерунком з весняних квітів, з ковпаком на голові, огорнутим зеленим шарфом.

ФОТО: інтернет

QHA