КИЇВ (QHA) -

Вчора окружний суд Амстердама ухвалив рішення повернути колекцію «скіфського золота» з голландського музею імені Алларда Пірсона до України, а не до окупованого Криму. Незважаючи на політичний резонанс ситуації, кримські музеї, вибудовуючи свій захист у процесі, намагалися тиснути на жалість голландського суду. Про це кореспонденту QHA повідомила перший заступник міністра інформаційної політики Еміне Джапарова.

— Парадоксально було те, що їх захист взагалі будувалася на тому, що збереження культурних цінностей — це не питання політики. А ці артефакти нібито несуть якесь особливе значення для народу Криму, а Крим має певний статус. Це була маніпуляція. І ось тоді ми зрозуміли, наскільки правильно вчинив український уряд, який прийняв рішення відправити представників міністерств на суд для того, щоб політично підтримати процес. Адже їх головним завданням було аполітизувати справу. Не можна сьогодні говорити про якісь питання в Криму, не згадуючи факт окупації півострова, — сказала вона.

Заступник міністра впевнена, що українська сторона сумлінно виконала свою місію, адже захист культурних цінностей — це прямий обов'язок держави відповідно до всіх міжнародних конвенцій.

Процедурно кримські музеї мають три місяці, щоб подати апеляцію. Весь цей час артефакти будуть зберігатися у музеї Алларда Пірсона. У разі, якщо рішення не буде оскаржене в цей термін, то Україна може по закінченню трьох місяців повернути артефакти собі, але при цьому вона повинна буде виплатити певну суму за перевезення і зберігання цих експонатів. За словами Еміне Джапарової, це питання ще не обговорювалося в уряді країни.

— Я точно знаю, що вона буде трохи нижче, ніж декларували раніше представники музею. У Кабміні це ще не розглядалося, але я думаю, буде розглянуто на рівні міністерств і відомств. Насправді, питання не в грошах, це питання в нашій перемозі, яка надихає.

Еміне-ханум впевнена, що, незважаючи на заяви деяких представників кримських музеїв про подальше оскарження даного рішення, постанова голландського суду настільки жорстка і точна, що у кримських музеїв не буде шансів виграти справу.

Після повернення колекції до України Еміне Джапарова припустила про можливість проведення виставки кримських експонатів у Києві.

QHA