РІВНЕ (QHA) -

Як виявилося, лише незначна частина громадян ознайомлена зі своїми прямими правами під час затримання – у Рівненській області – лише 13%, а у Рубіжному – менше 3%. Затриманою особа вважається, коли її обмежують у праві пересування, тобто це будь-які дії, спрямовані на заборону вільно пересуватися. Однак, що відбувається і як поводитися далі – знають далеко не всі.

Своє дослідження «Кримська діаспора Рівненщини» проводила впродовж 5 місяців. Серед респондентів – жителі Рівненської області, м. Рубіжного, адвокати, які надають безоплатну правову допомогу, поліцейські, які відповідають за затримання, а також люди, які наразі перебувають у місцях позбавлення волі.

Як встановило дослідження, жителі Рівненщини краще знають про право під час затримання та про змогу звернення за послугами безкоштовного адвоката, ніж на Луганщині. Наприклад, серед мешканців Рубіжного лише 8,3% відповіли, що знають про центри надання правової допомоги, а на Рівненщині – це показник становить 28,5%.

— Соціологічні дослідження свідчать про недостатнє знання про БВПД (бюро вторинної правової допомоги, — авт.) та можливість користування цими центрами, зокрема, при затриманні особи. Гарно сказала поліцейська, яку ми опитували, – якщо людина знає про свої права, то їх не можна буде порушити, тобто вона буде вимагати, – наголосила керівник ГО «Кримська діаспора Рівненщина» Ельвіра Шиліна.

У громадській організації вирішили проводити просвітницькі заходи щодо інформування населення. Так, було запропоновано вивішувати довідкову інформацію у відділах поліції, окрім цього, пропонують розробити окрему програму та на постійній основі проводити навчання серед поліцейських, як один із способів інформування – роздача інформаційних буклетів з номерами телефону безкоштовного адвоката.

Адже, як говорить Ельвіра Шиліна, рівень оформлення протоколів затримання поліцейськими є досить низьким. Зокрема, за її словами, у Рівненській області у цьому році було зафіксовано лише 5 випадків адміністративного затримання.

Чому такий низький відсоток? Можливо, через те, що працівник поліції зобов’язаний повідомляти про затримання адвоката, крім випадків, коли особа виявила бажання захищати себе самостійно, або запросила іншого захисника. А це вже додаткові труднощі.

— Якщо коротко говорити, то нам потрібно переробити наші райвідділки у нормальні відділи, а не в осередок гестапо, – вважає Ельвіра Шиліна.

Не менш важливою проблемою Ельвіра Шиліна вважає недостатню кількість ІТТ (ізоляторів тимчасового тримання) – у Рівненській області їх всього чотири. Це також, на думку активістів, є причиною, через яку поліцейські не оформляють затримання людей. Додатково в цьому контексті виокремлюється проблема з конвоюванням.

На даний момент ГО «Кримська діаспора Рівненщини» домовилася про координацію дій з представником Уповноваженого з прав людини в Рівненській області стосовно розробки законодавчої ініціативи, щоб зобов’язати поліцейських більш жорстко повідомляти про затримання, також домовилися про співпрацю з БВПД, щоб громадян більше інформували про їхні права.

Активісти також дають головні поради поведінки під час затримань:

— зафіксувати час затримання, від якого бере відлік термін затримання – від 3-х до 72 годин. При цьому працівники поліції повинні повідомити Центр БВПД про затримання;

— затриманий має право на дзвінок близьким для того, щоб повідомити приблизно наступне: «Мене затримали (поліція, прокуратура, інший орган) і везуть до …»;

— якщо представник поліції (чи іншого органу) не викликав безкоштовного адвоката, сам затриманий або члени його сім’ї можуть зробити цей виклик. Для цього існує єдиний телефон, в якій точці України Ви би не знаходилися: 0 (800) 213 103;

— пам’ятати, що до приїзду адвоката затримані мають право не давати жодних показів;

— не підписувати відмову від адвоката на вимогу поліції.

Щоб не стати жертвою свавілля:

— починайте відеозйомку (фото-, аудіо) вашого контакту з представниками поліції;

— попросіть пред’явити службові посвідчення всіх присутніх представників поліції. На кожному представнику поліції також повинен бути жетон;

— зафіксуйте дані службових посвідчень будь-яким зручним для Вас способом;

— з’ясуйте у представників поліції причину їхнього звернення до Вас;

— якщо Ви справді скоїли правопорушення – негайно припиніть такі дії. Попросіть вибачення. Спілкуйтеся з представниками поліції ввічливо.

Дослідження здійснювали у рамках проекту «Моніторинг надання послуг Регіональними центрами безоплатної вторинної правової допомоги при затриманні громадян», який реалізується за підтримки Європейського Союзу в межах проекту «Українська регіональна платформа громадянських ініціатив», що співадмініструється РОГО «Комітет виборців України».  

QHA