КИЇВ (QHA) -

У Києві відбудеться низка траурних заходів до Дня пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Про це на прес-конференції 15 травня повідомив член Меджлісу кримськотатарського народу Риза Шевкієв, передає кореспондент QHA.

Шевкієв зазначив, що згадувати жертв геноциду почнуть 17 травня. У цей день о 18:00 на Майдані Незалежності відбудеться перформанс, в якому буде задіяний колектив ДП «Кримський дім» і молоде покоління кримських татар. Після цього, з 20:00 до 22:00 відбудеться щорічна акція «Запали вогник у своєму серці».

18 травня у нас починається більш широку програму, яка передбачає о 12:00 по всій території України, в тому числі і в Криму, подачу звукового сигналу до хвилині мовчання в знак пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу. У Криму ми також закликали народ вийти зі своїх будинків і провести на вулиці молебень, а після цього вирушити до пам'ятних місць, де встановлені пам'ятники на знак геноциду, і покласти там квіти, — повідомив Шевкієв.

Крім того, о 16:00 у Національній опері відбудеться вечір-реквієм за участю президента України Петра Порошенка, а о 18:00 пройде мітинг на Майдані Незалежності. Після цього, о 20:00 у кінотеатрі «Україна» буде презентовано фільм Ахтема Сейтаблаєва «Чужа молитва».

Нагадаємо, 12 листопада 2015 року Верховна Рада України прийняла постанову, якою Депортація кримських татар у 1944 році визнана геноцидом кримськотатарського народу.

Розслідування за фактом Депортації кримських татар було розпочато прокуратурою АР Крим у жовтні 2016 року. Складено реєстр з 160 осіб, відносно яких особисто або стосовно членів їх сімей представниками радянської влади були вчинені дії з насильницького переселення з Криму в 1944 році. Крім того, у рамках цього кримінального провадження в 300 наукових бібліотеках України затребувані матеріали (документи, публікації, наукові статті) для подальшого призначення науково-демографічної експертизи.

Довідка. 18 травня 1944 року в Криму почалася депортація кримськотатарського народу. Радянська влада звинуватила весь народ у співпраці з нацистською Німеччиною під час Другої світової війни. Тисячі кримських татар вивезли до Середньої Азії.  Дорогою і протягом першого року посилання від голоду і хвороб загинули більше 30 тисяч осіб. Кримським татарам дозволили повернутися на батьківщину до Криму лише у 1989 році.

QHA