КИЇВ (QHA) -

В перший же день роботи електронної форми для анонімного онлайн-інформування про порушення прав людини в окупованому Криму до прокуратури АР Крим надійшли повідомлення, які стосувалися незаконного примусового призову кримчан на військову службу до окупаційних Збройних сил Російської Федерації.

Про це агентству QHA повідомила прес-секретар прокуратури Автономної Республіки Крим Тетяна Тихончик.

— Вчора, в перший же день запуску онлайн-форм до прокуратури надійшло два анонімних повідомлення. Вони стосувалися незаконного призову, який проводить окупаційна влада у Криму. Повідомлення анонімні, тож, скоріш за все так вони з Криму.

В прокуратурі нагадують, що відповідно до вимог статті 8 Римського Статуту і статті 51 Конвенції про захист цивільного населення під час війни, держава-окупант не має права примушувати осіб, які перебувають під захистом, служити в її збройних чи допоміжних силах. Будь-який тиск або пропаганда на користь добровільного вступу до армії забороняється.

Щодо онлайн-відеозв’язку через Skype, то поки за словами Тетяни Тихончик, по скайпу ще ніхто не телефонував. У прокуратурі АР Крим також нагадали, що онлайн-відеозв’язок з прокуратурою працюватиме щовівторка, середи та четверга з 10-ї до 13-ї години.

В січні прокуратура АР Крим запровадила ще одну новацію — виїзні анонімні прийоми в містах Херсонщини для кримських переселенців і кримчан, на яких можна повідомити про вчинення з боку окупаційної влади військових злочинів та злочинів проти людяності, інших порушень конституційних прав громадян України на території окупованого Криму. Впродовж місяця відбулося два таких прийоми в Генічеську.

Як розповіла Тетяна Тихончик, в січні виїзні прийоми відвідали лише переселенці, які мешкають на Херсонщині, і людей було небагато. Всі вони отримали роз’яснення та рекомендації щодо подальших дій.

— Прийшли лише переселенці, які мешкають зараз у Генічеську, з Криму нікого не було. Люди скаржилися на порушення прав приватної власності.

З приводу нечисленності відвідувачів у прокуратурі наразі не переймаються, сподіваючись, що з часом і переселенці, і ті, хто мешкає в Криму, будуть активніші (наприклад, в лютому прийоми відбудуться 16 та 23 числа в безпосередній близькості від адмінмежі з Кримом у Чаплинці).

— Я вважаю, що не мало інформації  багато хто і з центральних, і з херсонських ЗМІ її також опублікували, і на телеканалах була інформація, зокрема на тих, що транслюються на Крим. Можливо, люди ще бояться або не зорієнтувалися. Можливо впливає погода, зима.

Прокуратура АР Крим закликає громадян України з Криму інформувати правоохоронців про злочини з боку органів влади держави-окупанта щодо населення на окупованій території: про незаконне відчуження власності, або пошкодження майна; про утиски за політичними, етнічними чи релігійними ознаками; про порушення трудового законодавства, порушення права на освіту, мовні питання, незаконний військовий призов тощо.

Як повідомляло QHA, для ефективного діалогу між прокуратурою АР Крим та особами, які постраждали від окупаційного режиму або стали свідками порушень прав громадян України та проживають у Криму, на офіційному веб-сайті прокуратури створено електронну форму для анонімних повідомлень про випадки порушення прав кримчан, вчинення проти них військових злочинів та злочинів проти людяності. Також через Skype запроваджено онлайн-відеозв’язок з прокуратурою АР Крим. Анонімність зумовлена бажанням убезпечити українських громадян в Криму від можливих репресій з боку окупаційної російської влади. Крім того, з 2018 року прокуратура АР Криму запровадила анонімні виїзні прийоми в містах Херсонщини.

QHA