КИЇВ (QHA) -

У Національному музеї Т. Шевченка в Києві презентували унікальну книгу для дітей-переселенців «Крихітні історії». У збірнику представлені більше 20 реальних історій українців, які допоможуть дітям, які втратили свій будинок на окупованих територіях, краще інтегруватися на новому місці, відчути підтримку і придбати віру в себе. Життєвими історіями ділилися як дорослі, так і діти, найстаршому автору — 52 роки, наймолодшому — всього 9 років.

«Крихітні історії» з'явилися у результаті конкурсу коротких оповідань, оприлюдненого ЮНІСЕФ у листопаді 2016 року, де кожен бажаючий міг розповісти власну історію. Кращі з них, на думку журі, потрапили до книги видавництва «Основи». Ілюстрації до видання підготувала Анна Сарвіра — художниця, яка увійшла до ТОП-75 кращих ілюстраторів світу.

Книга вийшла в рамках масштабної кампанії «Ти серед своїх», яку Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) впроваджує в Україні спільно з медіа-групою StarLightMedia та кінокомпанією FILM.UA Group. Загалом, кампанія проводиться по всьому світу, до неї вже встигли приєднатися відомі письменники Пауло Коельйо, Христина Лемб, Нуруддін Фара. В Україні проект підтримали музиканти Андрій Хливнюк, Ната Жижченко (ONUKA), актриса Римма Зюбіна, видавець Дана Павличко, дизайнер Яся Хоменко, ведучий Олександр Педан та інші.

Заступник Представника ЮНІСЕФ в Україні Руді Лухман вважає, що подібна книга дуже допоможе українським дітям, які пережили жах війни, пристосуватися до мирного життя.

— Посил цієї книги — не здаватися, кожна людина повинна мати надію і підтримку, яка допоможе їй у майбутньому. Ця книга стосується струн душі кожної людини, — підкреслив Лухман.

На презентацію книги діти-переселенці прийшли зі своїми батьками. У них — свої реальні історії, які тривають наяву. Наталя Родак з дев'ятирічної Валерією переїхали з окупованого Луганська до столиці три роки тому. Спочатку сім'я не могла повірити, що їх будинок окупований, і оселилася у батьків на підконтрольній українській владі території області.

— Було дуже страшно... У квітні 2014 роки я поїхала до центру Луганська і на власні очі побачила, як люди з автоматами і битами розганяли проукраїнський мітинг. Чоловік на наступний день вивіз мене з двома дітьми до Києва, — розповідає Наталя.

Незабаром чоловік виїхав за сім'єю, ледве встигнувши на останній автобус, що йде з окупованих територій...

За словами Наталії, інтегруватися в столичне товариство було складно і дорого, допомагали батьки.

— Зараз ми вже адаптувалися до мирного життя. У школі дуже добре прийняли, у Лери одразу з'явилися подружки, і вчителька з розумінням поставилася. Багато хто навіть не вірять, що так у нас склалося, — ділиться історією Наталя Родак.

Побачити книгу прийшли не тільки переселенці. Маленька Надя — з Києва. Дівчинка в свої шість років дуже комунікабельна, активно спілкувалася і гортала книгу, показуючи, що сподобалися малюнки.

— У нас багато друзів і родичів серед переселенців. Я вважаю, що дитина повинна не тільки подивитися хорошу книгу, а й бути у вирі подій, спілкуватися з однолітками, які приїхали з окупованих територій, — вважає мама дівчинки Ірина Нестеренко.

Кожен із присутніх гостей прочитав вподобану історію. А після закінчення заходу діти сфотографувалися зі своїми кумирами — ведучими Олександром Педаном і Надею Матвєєвою.

Крім того, діти могли взяти участь у майстер-класах з малювання. Вони із задоволенням малювали свою мрію і те, якими стануть у майбутньому.

Тираж «Крихітних історій» — 50 тисяч примірників. Всі вони будуть доставлені дітям-переселенцям з окупованого Донбасу через центри ЮНІСЕФ. За останніми даними Мінсоцполітики, в Україні живе близько 230 тисяч дітей-переселенців. Але за словами видавців, навіть така кількість книг допоможе дітям, яким довелося пережити багато через війну, побачити світ іншими очима і повірити в себе.

QHA