КИЇВ (QHA) -

В Державній прикордонній службі України наголошують, що для кримчан з початку нового року не сталось жодних змін в порядку перетину адміністративної межі між тимчасово окупованим Кримом та материковою Україною.

Помічник начальника Херсонського прикордонного загону, начальник прес-служби Іван Шевцов розповів агентству QHA, що будь-які чутки про можливі зміни для кримчан у зв’язку із введенням біометричного контролю для громадян з ризикових країн не мають під собою підгрунтя. Біометричний контроль здійснюється лише стосовно іноземців з 70 країн, зокрема Російської Федерації та осіб без громадянства. Кримчан, яких Україна розглядає як своїх громадян, це не стосується, і вони можуть і надалі перетинати адмінмежу за звичайним паспортом громадянина України.

— Громадян України це нововведення не стосується. Для громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території АР Крим, жодних змін в порядку перетину адмінмежі немає. Вони і надалі можуть користуватися паспортом громадянина України і поки що не обов’язково оформляти біометричний паспорт.

Ми попросили прокоментувати інформацію з соцмереж, що начебто вже за кілька місяців цивільні українські паспорти старого паперового зразка перестануть діяти при перетині адмінмежі, і мешканці Криму зможуть пройти українські КПВВ тільки за українськими id-картками або українським закордонними паспортами (звичайним або біометричним). Однак у Херсонському прикордонному загоні спростували ці чутки. За словами Івана Шевцова, біометричний паспорт у кримчан якщо і вимагатимуть при перетині адмінмежі, то не раніше, ніж його наявність стане обов’язковою для всіх громадян України. А це питання не одного і не двох років. Водночас якщо кримчани вже зараз мають український біометричний паспорт, вони можуть його пред’являти.

Іван Шевцов також додав, що неповнолітні діти, які перетинають адмінмежу у супроводі батьків, повинні мати свідоцтво про народження (зазвичай у підлітків з Криму, які прямують отримати український паспорт, наявне ще українське свідоцтво про народження). При цьому на КПВВ батьки пишуть відповідну заяву про те, що прямують на материкову частину України з метою оформлення паспорту.

Прикордонники зазначають, що впровадження біометричного контролю для іноземців не вплинуло на інтенсивність пасажиропотоку на адмінмежі між Херсонщиною і тимчасово окупованим Кримом. Так, з 1 по 11 січня 2018 року адмінмежу в обох напрямках перетнули 60 тисяч осіб та 8 тисяч транспортних засобів.

На сьогодні в контрольних пунктах в’їзду-виїзду на адмінмежі з ТОТ АР Крим («Каланчак», «Чонгар», «Чаплинка») біометричний контроль пройшли 33 громадянина Російської Федерації. За словами Івана Шевцова, жодних проблемних питань під час їхнього оформлення не виникало. Він також додав, що нова процедура не створює перешкод, а навпаки прискорює процедуру прикордонного контролю до 20 секунд на одного громадянина.

Також Шевцов додав, що жодних провокацій на адмінмежі з Кримом з початку року не виникало.

Нагадаємо, що з 1 січня 2018 року Україна запровадила біометричний контроль для громадян з 70 так званих «ризикових» країн, зокрема з Російської Федерації. Це нововведення викликало побоювання ускладнень в перетині адмінмежі в українців, які проживають в окупованому Росією Криму. Однак українські посадовці чітко зазначили, що кримчан біометричний контроль не стосується, оскільки Україна продовжує вважати їх своїми громадянами (попри те, що кримчанам примусово видали паспорти громадян РФ). Водночас у соцмережах Криму продовжують з’являтися різноманітні припущення і фейки про те, що кримчанам посилять контроль при перетині адмінмежі або впровадять якісь особливі правила, відмінні від порядку для "материкових" українців. З українського боку такі чутки називають безпідставним залякуванням і спробами окупаційної влади відвернути кримчан від відвідин вільної території України. Наразі за наявною у QHA інформацією, кримчане безперешкодно перетинають адмінмежу при пред’явленні звичайного українського паспорту.

Раніше Азово-Чорноморське Регіональне управління Держприкордонслужби повідомляло, що прикордонники і надалі продовжують фіксувати поступове зниження пасажиро-транспортного потоку через адмінмежу із АР Крим. Наприклад, за 11 місяців 2017 року адмінмежу із анексованим півостровом в обидва боки перетнуло на 162 тисячі осіб менше (7%), ніж торік. Значно скоротився і транспортний потік. Цього року військовослужбовці у контрольних пунктах «Чонгар», «Чаплинка» та «Каланчак» оформили на 101572 автомобілі менше (20%) у порівнянні із минулорічними показниками.

QHA