КИЇВ (QHA) -

30 вересня у київській спеціалізованій школі №165 відбулося урочисте відкриття нового навчального року кримськотатарського культурно-освітнього центру «Кирим айлесі».

Цього разу відкриття пройшло ще більш урочисто в зв'язку з ще з однією радісною для організації приводом. Турецьке агентство співробітництва та розвитку (TİKA) профінансувало ремонт і оснащення новою технікою трьох навчальних приміщень і актового залу. Тепер кримськотатарські діти будуть займатися у ще більш комфортних умовах.

У зв'язку з такими двома важливими для «Кирим айлесі» подіями до урочистого заходу долучилося чимало високопоставлених гостей. Окрім голови кримськотатарського культурно-освітнього центру «Кирим айлесі» Аніфе Куртсеітової, членів Меджлісу кримськотатарського народу Гаяни Юксель, Ризи Шевкієва і Сінавера Кадирова, а також голови Меджлісу Рефата Чубарова, в офіційному відкритті брали участь лідер кримськотатарського народу, Уповноважений президента України у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, Посол Турецької Республіки в Україні Йонет Джан Тезель і координатор Турецького агентства розвитку і співробітництва (TİKA) в Україні Хаджі Байрам Болат.

Ось уже третій рік кримськотатарські діти змушені починати своє навчання далеко від батьківщини — Криму. Однак незважаючи на такі важкі обставини, на них лежить важливе завдання збереження своєї культури і мови.

Підготовлений молодим кримськотатарським поколінням концерт почався не тільки зі звучання двох гімнів — українського та кримськотатарського — що символічно демонструє міцні зв'язки двох братніх народів. Муфтій духовного управління АР Крим Айдер Рустамов зачитав дуа за тим, хто зараз страждає від репресивного режиму Росії в тимчасово окупованому Криму.

Чисельність дітей у «Кирим айлесі» вже досягла понад сімдесят. І це не тільки кримськотатарські діти, а й українські, які пліч-о-пліч жили з ними в Криму до окупації. Однак, як зазначає голова організації Аніфе Курсеітова, така кількість дітей не зовсім привід для радості.

— На жаль, це не привід для радості. Кожна нова сім'я, що приходить до нас, це сім'я, яка була змушена покинути Крим. Але ми вважаємо, що ті батьки, які виїхали, можливо, врятували себе. Адже вони могли бути також арештовані, наприклад. Ми дуже далекі від Батьківщини, але ми допомагаємо нашим дітям, як можемо, — підкреслила Курсеітова.

З привітаннями у зв'язку з початком нового навчального року перед присутніми виступили багато гостей. У тому числі Посол Туреччини в Україні Йонет Джан Тезель і координатор TİKA в Україні Хаджі Байрам Болат, який підкреслив у своєму слові на важливості організації «Кирим айлесі» в контексті збереження культури і традицій кримськотатарського народу.

За три роки центр «Кирим айлесі» пережив чимало. Але найголовніше, що вони представляли і представляють культуру свого народу у всій красі на різних фестивалях, концертах, заходах не тільки в самій Україні, а й за її межами. Наприклад, за підтримки благодійного фонду дружини третього президента України Катерини Ющенко діти їздили до Франції. А за підтримки Меджлісу кримськотатарського народу і, зокрема, члена Меджлісу, директора агентства «Кримські новини» (QHA) Гаяни Юксель «Кирим айлесі» брало участь у святкуванні Дня дітей у Туреччині. Також під час концерту був показаний підготовлений QHA ролик про плідну співпрацю культурного центру і агентства.

Привітання з початком навчального року прозвучали також від голови Меджлісу Рефата Чубарова, лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва, а також у вигляді відео-звернення з Криму від знаменитих кримськотатарських активістів і з-за закордону від представників кримськотатарської діаспори.

— Я вірю, що через 15-20 років ми будемо з радістю згадувати про те, що ми були на святі цих дітей. А вони в той час будуть видатними керівниками Криму і України. Це наше майбутнє, — зазначив Рефат Чубаров.

Учні «Кирим айлесі» розповіли дитячі віршики кримськотатарською мовою, а старші хлопці зачитали твори українською. Крім того, гостей порадували національними танцями кримськотатарського народу, такими як «Хайтарма» і «Тим-тим».

Всім молодшим учасникам концерту Меджліс кримськотатарського народу вручив традиційно подарунки з усім необхідним до школи, а також для дітей був підготовлений солодкий стіл з національними смаколиками. Не обійшлося, звичайно, і без солодкого подарунка від кримськотатарської діаспори з Канади — торта з написом «Здрастуй, школа» кримськотатарською мовою.

На завершення концерту і на знак початку нового навчального року молодші учні кримськотатарського класу продзвеніли в дзвіночок.

 

Відзначимо, що до заходу долучилися Муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» Саїд Ісмагілов, українська співачка кримськотатарського походження, переможниця «Євробачення-2016» Джамала і голова ГО «Кримський дім», кримськотатарський режисер Ахтем Сеітаблаєв.

QHA