КИЇВ (QHA) -

Сьогодні, 22 січня, кияни провели акцію на честь Дня Соборності, під час якої уздовж моста Патона через Дніпро розтягнули 30-метровий синьо-жовтий прапор України.

На згадку про Акт злуки УНР і ЗНР в січні 1919 року кияни створили традиційний «Ланцюг єднання».

Дві колони з прапорами України зустрілися посередині мосту. Одна йшла з лівого берега Дніпра - від Русанівки, інша рухалася назустріч, з правого берега, від метро «Дружби народів». Близько 500 осіб взялися за руки, утворивши живий ланцюг.

- Прапори символічно об'єднають Україну. Подібний захід проводили активісти і в 1919 році, правда, на Софіївській площі. А сьогодні ми вшануємо пам'ять Сергія Нігояна, Михайла Жізневського і всіх, хто боровся за незалежність України, - каже організатор флешмобу Вадим Васильчук.

Учасники акції впевнені, що навіть в умовах війни й економічних потрясінь Україна є і залишиться єдиною суверенною державою.

- Цей день показує, що українці мають жити дружно. Східна, південна, північна, західна частини... Все одно це єдина країна, - впевнена активістка Валентина Войналович.

До традиційного флешмобу приєдналися жителі й інших міст України. Минулого року подібні акції пройшли більш ніж у ста містах і селах нашої країни.

Історія свята. День Соборності України відзначається щорічно з 22 січня 1919 року, коли було проголошено Акт злуки Української Народної Республіки (УНР) і Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР).

Урочисті заходи з нагоди проголошення «Акту злуки» проходили на Софійській площі в Києві. На масовому вічі посол ЗУНР Лонгин Цегельський передав грамоту Національної ради ЗУНР «Про об'єднання Західноукраїнської Народної Республіки з Великою Східною Україною» голові Директорії УНР Володимиру Винниченку.

Одна з наймасштабніших акцій з нагоди Дня Соборності України відбулася в 1990 році. 21 січня патріотичні сили організували живий ланцюг між Києвом, Львовом та Івано-Франківськом як символ духовної єдності жителів східних і західних земель України. За різними оцінками, акцію тоді відвідало до трьох мільйонів українців.

Наприкінці 2000-х років в Україні почали відроджувати традицію створення живих ланцюжків, які символізують єдність українського народу.

30 грудня 2011 року указом тодішнього президента України Віктора Януковича святкування Дня Соборності на офіційному рівні було скасовано. Замість нього було встановлено День Соборності та Свободи України.

Наступний президент України Петро Порошенко 13 листопада 2014 року своїм указом відновив це важливе для українців свято.

QHA