КИЇВ (QHA) -

Кабінет міністрів України дозволив використовувати бюджетні кошти для оплати професійної правничої допомоги українцям, які ув’язнені в Росії або зазнають там політичних переслідувань.

Відповідну постанову «Про внесення змін до Порядку формування і використання закордонними дипломатичними установами України коштів державного бюджету для здійснення заходів щодо захисту прав та інтересів громадян України за кордоном» (№ 1058) уряд схвалив наприкінці грудня минулого року. 

Внесені зміни, зокрема, передбачають, що оплата вартості професійних правничих послуг для захисту українських громадян фінансується з державного бюджету (доповнений п.5 Порядку, який регламентує, в чому саме полягає захист прав та інтересів громадян України за кордоном).

Крім того, Порядок доповнено пунктом 7.1, який регламентує, що кошти, передбачені для оплати вартості послуг з правничої допомоги «…використовуються закордонними дипломатичними установами з метою забезпечення захисту прав та інтересів громадян України, які незаконно утримуються на території держави-агресора та/або кримінально переслідуються за політично умотивованими звинуваченнями, чи звинувачуються у вчиненні тяжких або особливо тяжких злочинів, що передбачають покарання у вигляді довічного ув’язнення чи смертної кари згідно із законодавством відповідної держави».

Щоб отримати відповідну допомогу, громадяни України особисто або через своїх законних представників мають звернутися до закордонної дипломатичної установи з письмовою заявою.

Варто зазначити, що ці зміни стосуються не лише Росії, але й інших країни, однак ми акцентуємо увагу саме на РФ, оскільки там українці найчастіше зазнають утисків і політично вмотивованого кримінального переслідування. Наприклад, російський суд засудив українського громадянина Олега Сенцова до 20 років позбавлення волі, Миколу Карпюка і Станіслава Клиха до 22,5 і 20 років ув'язнення відповідно, Руслана Зейтуллаева - до 15 років.

Також постанова збільшує можливості надання матеріальної допомоги громадянам України, які постраждали під час перебування за кордоном та залишилися без засобів до існування внаслідок злочинних дій третіх осіб, нещасних випадків або аварій; які стали жертвами торгівлі людьми, що становить у державі перебування загрозу їхньому життю чи здоров’ю. Якщо раніше передбачалося отримання разової матеріальної допомоги, то зараз дозволятиметься надавати таку допомогу не більше одного разу на місяць у розмірі, що не перевищує двократної суми добових витрат на відрядження держслужбовців (наприклад, до Росії добові становлять 37 доларів).

Постанова також дозволяє використовувати бюджетні кошти для оплати витрат з оренди автомобільного та інших видів транспорту для перевезення громадян України з території держави, в якій виникли надзвичайна ситуація, стихійне лихо, техногенна катастрофа, або від місця попереднього збору до пунктів евакуації, а також для перевезення продуктів харчування, питної води, санітарно-гігієнічних засобів, теплих речей, предметів першої необхідності з метою задоволення потреб таких громадян.

Крім того, певні зміни торкнулися оплати вартості послуг іноземних ритуальних служб щодо громадян України, померлих за кордоном. Якщо раніше фінансувалися витрати, пов’язані з оформленням документів та похованням загиблих або померлих, то зараз замість «поховання» на території іншої країни оплачуватиметься «репатріація» в Україну.

У Міністерстві закордонних справ України, що стало ініціатором проекту згаданої постанови, агентству QHA наголосили, що унормування питань залучення професійної правничої допомоги в інтересах громадян України дозволить МЗС оперативніше і дієвіше допомагати тим українським громадянам, що переслідуються в Росії з політичних міркувань.

— Прийняття Кабінетом Міністрів зазначеної постанови дозволить МЗС активніше та оперативніше вирішувати питання захисту прав та інтересів громадян України, які незаконно утримуються на території держави-агресора та/або кримінально переслідуються за політично умотивованими звинуваченнями.

У МЗС нагадали, що витрати, пов’язані із захистом прав та інтересів громадян України за кордоном, здійснюються за загальним фондом державного бюджету та визначаються МЗС у бюджетному запиті на рівні 2% обсягу бюджетних призначень, які плануються для забезпечення функціонування закордонних дипломатичних установ на відповідний рік (у бюджеті-2018 загальна сума на представництва становить 3 млн 334,7 тис. грн.).

Варто відзначити оперативність, з якою відбулося проходження проекту постанови: МЗС подав свій проект змін до Кабміну 11 грудня 2017 року, а вже 27 грудня на засіданні Уряду постанова була схвалена.

Українські правозахисники повідомляли, що на кінець 2017 року кількість політв’язнів в окупованому Криму, які або залишаються у Криму, або вже переведені до Росії, перевищила 50 осіб. В цілому за період окупації 70 людей з кримськими політично мотивованими справами були незаконно позбавлені волі в рамках кримінальних проваджень

QHA