КИЇВ (QHA) -

Громадські працівники з моніторингової компанії «Поліція під контролем» розповіли про недоліки роботи українських копів. Зокрема, їх турбує, що «Закон про Нацполіцію» не регламентує обов'язкове носіння поліцейських жетонів, одного з головних елементів нової форми.

Опитування, проведене активістами у Києві, Харкові, Тернополі, Вінниці та Дніпрі, показало, що лише 23% поліцейських отримали нові жетони і лише 2% носять їх на формі. Решта зберігають їх у кишенях, сумках або машинах. Брак жетонів ускладнюється ще й тим, що не всі патрульні оснащені формою за рахунок МВС — деякі купують форму на свою зарплату.

Глава правління Тернопільської правозахисної групи Володимир Шевченко розповів, що в його місті працівники поліції форму не отримують.

— Нерідко патрульні носили стару форму. Але у всіх дільничних, з якими я спілкувався, є нова поліцейська уніформа, — зазначив він.

Під час моніторингу в Харкові правозахисниця Юлія Третьяк поспілкувалася з кількома патрульними і попросила їх показати службові посвідчення і жетони. Почувши прохання дівчини, поліцейські кинулися бігти.

— Реакція викликала здивування. Зазвичай порушники від поліцейських тікають, — сказала вона.

Багато поліцейських у Харкові, за словами Третьяк, користуються старими посвідченнями міліції.

А в Дніпрі на прохання активістів пред'явити жетон і посвідчення співробітник Нацполіції розлютився.

— Старший лейтенант поліції Петрунько С.С. на прохання показати жетон заявив наступне: «Вам допомога потрібна? Або наркотики? Це не до мене, я поліцейський». На жаль, з'ясувати, чи дійсно він є поліцейським, не вдалося. Посвідчення і жетон він так і не показав, — розповів координатор компанії Сергій Пернікоза.

Закон «Про національну поліцію» зобов'язує поліцейських носити жетони на формі та забороняє їх приховування, а також перешкоджання фіксації номера поліцейського жетона. Активісти пропонують ввести відповідальність для правоохоронців за відсутність жетона або відмову зафіксувати його дані.

— Анонімність породжує безкарність. Численні приклади показують, що відсутність можливості ідентифікувати поліцейського часто призводить до зловживань, — констатують активісти.

У відповідь на питання QHA, чи використовують поліцейські відеореєстратори у складних бесідах з підозрюваними, аналітик експертної групи «Поліція під контролем» Михайло Каменєв відповів, що в законі про Нацполіцію прописано, які засоби фіксації допустимі.

— Але закон не визначає ні терміни збереження записаного відео, ні кому воно передається до архівів. Не забувайте, що при відеозапису порушується право громадянина на особистий простір. Відеокамера працює, якщо поліцейський її включить. Якщо не натисне кнопку, кіно не буде, — пояснив Каменєв.

У МВС нагадали, що атрибутика української міліції стала недійсною для працівників Нацполіції з першого січня поточного року, відповідно до закону України «Про національну поліцію». Згідно з пунктами 17 і 18 Закону України «Про національну поліцію», до 31 грудня 2016 року поліцейські могли використовувати посвідчення, печатки, логотипи та емблеми міліції та Міністерства внутрішніх справ України.

За словами тимчасово виконуючого обов'язки начальника поліції Київської області Дмитра Ценова, з 1 січня 2017 року працівник поліції повинен носити виключно нову поліцейську форму і мати при собі посвідчення і жетон співробітника Національної поліції.

QHA