КИЇВ (QHA) -

Перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ Александр Хуг акцентував на постійному збільшенні випадків руйнування цивільної інфраструктури та зростанні кількості жертв серед мирних мешканців уздовж лінії зіткнення в зоні конфлікту на Донбасі. Як передає кореспондент QHA, про це він сказав на щотижневому брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі.

Александр Хуг зазначив, що сторони продовжують порушувати режим припинення вогню — минулого тижня СММ зафіксувала 45-відсоткове збільшення кількості таких порушень. Він наголосив, що першими жертвами невиконання сторонами своїх зобов'язань неминуче є мирні мешканці: минулого тижня СММ підтвердила 9 жертв серед цивільних (поранено 6 жінок та 3 чоловіків). П’ять із цих випадків сталися у районах непідконтрольних уряду (Яковлівці, Олександрівці, Горському та на південно-західному районі Донецька) та 4 — у підконтрольних уряду районах: Авдіївці та Красногорівці.

Александр Хуг також підкреслив, що за сухими цифрами щоденних звітів Місії стоять реальний жах і паніка, який відчувають мирні люди під час обстрілів.

— Наші звіти перетворились на перелік щоденних людських страждань, у них чітко вказується пошкодження та руйнування об'єктів цивільної власності та цивільної інфраструктури… За цією статистикою не помітно того жаху та паніки, що панують під час розривів артилерійських снарядів та мінометних мін. Учні та працівники школи у Мар'їнці завершили цей навчальний рік, притулившись один до одного у підвалах, коли минулого тижня район школи був обстріляний. Наші спостерігачі також були у школі в сусідній Олександрівці, коли там почали розриватись снаряди і вони бачили, як вчителі вибігали на шкільний майданчик і організовано виводили дітей до укриття. У Красногорівці наші спостерігачі бачили серйозні пошкодження лікарні, школи та приватних будинків від влучення снарядів.

Перший заступник глави СММ ОБСЄ наголосив, що нинішня ситуація не є нормальною, і простими словам розповів про те, яким СММ бачить нормальне життя на Донбасі (QHA: у своєму описі Хуг фактично змалював ту ситуацію, яка існувала на Донбасі до весни 2014 року, коли Росія розв’язала гібридну війну проти України)

— Незважаючи на те, що ми в СММ ОБСЄ спостерігаємо та звітуємо про це /руйнування та жертви/ щодня, ми відмовляємось сприймати це за норму, і ви не маєте сприймати це за норму. Нормальна ситуація була, коли можна було полетіти до Донецька, коли діти могли ходити мирно до школи в Авдіївці та Ясинуватій, або родини виїжджали на шашлики на пляж у Широкіно чи спокійно очікували на автобус на зупинці у Світлодарську, не чуючи обстрілів. Це було нормою. А те, що ви бачите зараз, і те, що висвітлюється у наших звітах, — це не є нормою.

Перший заступник СММ ОБСЄ нагадав, що сьогодні відзначається Міжнародний день захисту дітей. І заради мирного майбутнього, у першу чергу, маленьких українців, сторони, повинні повернутись до виконання взятих зобов’язань і обіцянок у рамках Мінських домовленостей: припинити обстріли, розвести озброєння, розмінувати території.

— Жителям Донбасу вкрай потрібна нова реальність. Нинішня реальність — це реальність порушених обіцянок і невиконаних зобов'язань. Нова реальність, в якій діти не ховаються у підвалах, боючись загинути, ця нова реальність дуже близько. Бо домовленості підписані та зобов'язання вже взяті. Ті, кому належить влада, мають взяти відповідальність за майбутнє дітей… Створіть нову реальність, відновіть мир і забезпечте дітям майбутнє, вільне від насильства і страху.

Говорячи про реалії минулого тижня у зоні конфлікту, Александр Хуг розповів, що сторони продовжують розміщувати заборонене озброєння з порушенням узгоджених ліній відведення. Так, 23 травня спостерігачі бачили 122-міліметрову гаубицю Д-30 у Донецьку, а за день до цього на захід від Новоайдару —152 міліметрову гаубицю Д-20.

Він також повідомив, що спостерігачі СММ продовжують стикатися з перешкодами в їх діяльності, погрозами та ризиками під час патрулювання. Минулого тижня сталось 34 випадки, коли свобода пересування патрулів була обмежена, з яких 20 випадків сталося безпосередньо на ділянках розведення або поблизу них.

Як повідомляло QHA, з початку 2017 року станом на 25 травня СММ ОБСЄ  підтвердила 225 випадків жертв серед цивільного населення по обидва боки лінії зіткнення на Донбасі, з яких 44 — загиблих, 181 – поранених. За аналогічний період минулого року було зафіксовано 107 таких випадків, з яких 84 поранених і 23 загиблих.

ФОТО: (фото штабу АТО) школа у Красногорівці, зруйнована в результаті обстрілу бойовиків 28 травня 2017 р.

QHA