КИЇВ (QHA) -

Щорічно 19 січня православні християни і греко-католики відзначають одне зі своїх найважливіших свят — Хрещення Господнє. Воно пов'язане із хрещенням Ісуса Христа, яке він зробив у річці Йордан. Цей день також називають Богоявленням, тому що, згідно з Євангелієм, коли Ісус вийшов з води, з небес зійшов святий дух в образі голуба і почувся голос з небес, який назвав його сином.

Традиційно на Хрещення і попередній йому Водохресний святвечір, який проходить 18 січня, православні віруючі дотримуються багатьох традицій і обрядів.

Напередодні свята, увечері 18 січня, прийнято дотримуватися так званого у народі голодного Святвечора — суворого посту. Напередодні Водохреща варто відмовитися від їжі на цілий день, і братися за неї тільки після того, як зійде перша зірка. Святкова вечеря у цей день також повинна бути особливою — обов'язково має бути кутя, а починати трапезу варто зі склянки освяченої води. Багато хто у святвечір проводить різні ворожіння і обряди, так як вірять, що ніч перед Водохрещем є особливою. Дівчата найчастіше ворожать на судженого.

Наступного дня православні обов'язково відвідують церковну службу, сповідаються, причащаються і приймають водохресну воду. Освячену воду, принесену з церкви, зберігають цілий рік. Вважається, що вона не втрачає своїх властивостей, а віруючі використовують її для лікування від хвороб.

— Головне у цей день — це прийти до церкви і віддати свої молитви Господу, взяти участь в освяченні води і випити її. Адже в цей день освячується не тільки та вода, в яку занурюють хрест. Завдяки цьому освяченню, освячуються усі води на землі, — розповів голова інформаційно-просвітницького відділу Київської єпархії УПЦ МП єпископ Микола (Поштовий).

Ще однією традицією на Водохреща є купання в ополонці. У народі вважають, що занурення у воду очищає душу і тіло, а також змиває гріхи, однак церква цього не вимагає.

Як зазначає голова інформаційно-просвітницького відділу Київської єпархії УПЦ МП єпископ Микола (Поштовий), така традиція склалася зовсім нещодавно.

— Саме занурення у воду — це нещодавня традиція, яка з'явилася кілька десятиліть тому. Якщо прийти просто зануритися у воду і не брати участі у богослужінні, тим самим ми нівелюємо цінність свята для самих себе.

Проте, водохресні купання є дуже популярними. У багатьох містах облаштовуються спеціальні локації для занурення, де чергують рятувальники і працюють медпункти. Однак важливо пам'ятати, що головне при зануренні в холодну воду — не нашкодити собі. Тому варто заздалегідь підготувати організм до подібного стресу.

Підготовку до занурення в ополонку бажано починати за кілька місяців або тижнів, щоб не отримати сильний шок від холоду. Якщо таке рішення прийняте зненацька, то варто хоча б за декілька днів до Хрещення приймати контрастний душ або обливатися водою. Не варто також занурюватися в ополонку, якщо температура повітря знизилася нижче 10 градусів морозу. За кілька годин до занурення необхідно добре поїсти, а перед самим вступом до води — розім'ятися.

Однак навіть дотримуючись усіх запобіжних заходів, варто пам'ятати, що купатися в ополонці не варто, якщо у вас є хвороби нирок, серцево-судинної системи, щитовидної залози, шлунково-кишкового тракту, цукровий діабет, а також під час вагітності.

QHA