КИЇВ (QHA) -

Ретельне приховування російською окупаційною владою усіх обставин, пов'язаних з проведенням робіт на території Ханського палацу, лише зміцнює підозри фахівців у тому, що над унікальною історико-архітектурною пам'яткою кримськотатарського народу нависла реальна загроза знищення.

Катастрофічна ситуація навколо Бахчисарайського Ханського палацу — комплексу середньовічних і пізніших часів споруд, які були протягом двох з половиною століть резиденцією кримських ханів, стала останнім часом предметом активного обговорення як серед професіоналів, так і в суспільстві.

Про те, що відбувається у Ханському палаці з жовтня 2017 року і дотепер, чи є роботи, що проводяться, реставрацією або ремонтом, а те, що відбувається — навмисними або необдуманими діями — на всі ці запитання інформаційному агентству QHA відповіла екс-директор Бахчисарайського історико-культурного заповідника Ельміра Аблялімова.

QHA: Що являє собою Велика Ханська мечеть?

Ельміра Аблялімова: Велика Ханська мечеть — одна з найстаріших споруд комплексу «Ханський палац», була збудована у 1532 році за часів правління хана Сахиба I Герая, видатного діяча в історії Криму, неймовірно обдарованої особистості, великого реформатора. Спочатку мечеть була купольною, проте після пожежі 1736 року, влаштованої за наказом російського фельдмаршала Мініха, мечеть сильно постраждала і була перебудована. Покрівля мечеті стала чотирискатною, вкрита черепицею і увінчана шпилем. Питання про необхідність реставрації об'єктів Ханського палацу стоїть давно. Але питання стояло про реставрацію, а не знищення історичного об'єкта під виглядом ремонтних робіт!

Реставрація має на увазі мінімальне втручання в історичний матеріал з максимальним його збереженням. Передують реставраційним роботам експертизи, які визначають ступінь руйнування, деформації або втрати, стан грунтів, фундаментів, конструктивної частини будівлі і т.д. Експерти (архітектори, реставратори і т.д.) дають рекомендації, яким чином повинні бути проведені роботи, обсяги цих робіт, технології й будівельні матеріали, які повинні бути застосовані. Висновки експертів лягають в основу проекту, який, у свою чергу, повинен був пройти експертизу відповідних органів влади.

QHA: Які роботи проведені у Великій Ханській мечеті?

Ельміра Аблялімова: Ми бачимо маніпуляцію поняттями. Нам кажуть про «реставрації» або «реконструкції», за документами ми бачимо проведення «першочергових протиаварійних робіт», а насправді — це звичайний ремонт із застосуванням сучасних будівельних матеріалів і технологій. Нам кажуть, що є експертизи, а насправді вона стосується винятково кошторисної вартості проекту!

На сьогодні повністю розібрана черепична покрівля та її кроквяна конструкція, розібраний парапет, частково розібрано перекриття мечеті з демонтажем підшивки стелі і розетки світильника.

Чому була розібрана вся покрівля? Чи була в цьому необхідність? Який орган дав дозвіл на розбирання покрівлі у такому обсязі? Чому застосовуються сучасні методи, а не традиційна для того періоду технологія? Де ці дослідження, результати експертиз?

QHA: Зараз зима, холодно, постійні опади. Чи є покриття для того, щоб опади не потрапляли всередину історичної будівлі?

Ельміра Аблялімова: Над будівлею змонтовано тимчасове дерев'яне покриття з поліетиленової плівки, яка не гарантує захист від опадів. Після дощу на початку листопада опади потрапили до будівлі, волога потрапила у перекриття і підлогу молитовного залу. Міхраб (місце для імама — прим. ред.) залишається досі відкритим і нічим не захищений! Розписи на південному і західному фасадах будівлі, виконані майстром Омером у 18 столітті, залишаються відкритими до сих пор! Демонтаж балок був проведений за допомогою важкої будівельної техніки (!), при цьому безпосередньо прилягаючі до будівлі Ханської мечеті надгробки Ханського цвинтаря були покриті поліетиленовою плівкою! І це тільки те, що ми можемо бачити!

QHA: Тобто, все вищеописане нічого спільного з реставрацією не має...

Ельміра Аблялімова: Так. І підкреслює навмисне знищення нашої історичної спадщини! Демонструє відсутність поваги до нашої культури. Демонтована черепиця, балки, частина стін, які були по-варварськи зруйновані при розбиранні покрівлі Ханської мечеті, повинні бути передані на зберігання музею. Однак, балки були для чогось розпиляні. Хто провів сортування на придатність деревини? Навіщо їх розпиляли? Хто приймає такі рішення?

У нашому розпорядженні є акт огляду демонтажних робіт, яким списуються як « ті, що не становлять історичної цінності» частина черепиці, а бутова кладка стін визнається «кам'яним дріб'язком». Ви можете собі уявити? При цьому серед підписантів немає жодного науковця, працівника, реставратора, представника відділу обліку фондів!

Замість традиційної техніки реставраційних робіт застосовуються сучасні будівельні методи — заливається бетон і використовується армування.

QHA: Якими можуть наслідки такого варварського ставлення?

Ельміра Аблялімова: Ці будівельні роботи призведуть до знищення історичної цінності не тільки Великої Ханської мечеті, але й всього палацевого комплексу.

Наша історична пам'ять закарбувала події першої анексії Криму Росією у 1783 році, в результаті якої тисячі наших співвітчизників зараз проживають поза Батьківщиною!

Наша історична пам'ять закарбувала події 1917 року, коли була повністю винищена кримськотатарська інтелігенція!

Ми пам'ятаємо 1944 рік і все, що відбувалося з нашою Батьківщиною, нашою культурою, нашими пам'ятками після депортації! Кладовища порівнювалися з землею, надгробні камені використовувалися для будівництва туалетів, парканів, будинків для переселенців; мечеті використовувалися під свинарники і склади — це у кращому випадку, а в гіршому — вибухали.

Зараз у нас є Ханський палац, символ нашої держави, який впливав на процеси, що відбуваються не тільки у басейні Чорного моря, але й на всьому просторі земель між Чорним і Балтійськими морями! Ми повинні об'єднатися і вимагати в окупанта зупинити його руйнування.

ФОТО надала Ельміра Аблялімова

QHA