КИЇВ (QHA) -

Громадські організації 19 березня проведуть акцію «Невидимі виборці» з вимогою до депутатів розпочати розгляд законопроекту № 6240, який має надати вимушеним переселенцям та трудовим мігрантам право обирати на місцевих і на парламентських виборах по мажоритарці в тих територіальних громадах, де вони фактично проживають.

Як передає кореспондент QHA, відповідну акцію анонсувала на прес-конференції виконавча директорка Громадського холдингу «ГРУПА ВПЛИВУ» Тетяна Дурнєва.

За її словами, 27 березня 2017 року, у Верховній Раді був зареєстрований законопроект «Про внесення змін до деяких законів України (щодо виборчих прав внутрішньо переміщених осіб та інших мобільних всередині країни громадян)» № 6240, однак і досі депутати не знайшли часу і можливостей розглянути його принаймні на профільному комітеті. Законопроект був розроблений завдяки ініціативам та експертній підтримці зокрема таких організацій як ОПОРА, Міжнародна фундація виборчих систем, за участі відповідної групи Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб.

Тетяна Дурнєва підкреслила нагальність проблеми із відсутністю забезпечення виборчих прав ВПО, які вже чотири роки проживають у місцевих громадах. За її словами, практика замовчування ситуації тільки погіршує її, а велика кількість людей і надалі можуть лишитися позбавленими виборчих прав.

— Складається враження, що 4% виборців не існує. Це так звані "невидимі виборці", чиї питання ігноруються, чиї проблеми не вирішуються, і ця "гра в страуса", коли хтось просто ховає голову в пісок, і не розглядаються ті питання, на які немає чіткої відповіді у депутатів.

Щоб привернути увагу в першу чергу законодавців, громадські організації ініціювали 8 березня у мережі Facebook флешмоб #12 днів вистачить: на ФБ-сторінках різних груп щодня публікуються фотографії і розповіді про якогось переселенця з різних куточків України — про тих людей, які позбавлені виборчих прав незважаючи на те, що вони уже 4 роки проживають в нових громадах. Серед героїв цих розповідей — люди, різні за фахом, віком, видом діяльності. Це і депутати новостворених об'єднаних громад, і громадські активісти, лікарі, вчителі, учасники АТО, лідери релігійних спільнот, а також народні депутати, які так само позбавлені права голосу. Громадські активісти вимагають, щоб політики визначилися за 12 днів, хто для них внутрішні мігранти — лише платники податків, чи все ж таки повноправні громадяни та виборці.

Зокрема, одним з героїв флешмобу став муфтій Духовного управління мусульман України Саід Ісмагілов, який чотири роки тому через війну був змушений переїхати з Донецька до Києва.

Саід Ісмагілов, який також взяв участь в прес-конференції, розповів, що вже четвертий рік живе в Києві, у Святошинському районі, займає досить активну позицію щодо життя територіальної громади, таку ж активну позицію займає і мусульманська спільнота. За його словами, переселенці роблять важливий внесок у життя місцевої громади, зокрема, роблячи велику кількість доброчинних справ, у тому числі, і для киян. І тому було б справедливо дати виборчі права вимушеним переселенцям.

Саід Ісмагілов акцентував, що переселенці були змушені кинути все на окупованих територіях, оскільки залишатися там було просто неможливо. Вони виїхали до вільної України, щоб залишитися українцями, проявивши патріотизм і відданість країні. І держава Україна має підтримати переселенців, зокрема, не позбавляючи їх права бути гідними громадянами, не позбавляючи їх права обирати на місцевих виборах там, де вони зараз проживають.

— Хочу зауважити, що з окупованих територій переїхали найкращі люди, найбільш освічені, найбільш патріотичні. Ті люди, що поїхали, залишивши все там, свої здобутки, переїхали до інших регіонів України, щоби залишатися українцями. Це потрібно зрозуміти — люди поїхали, щоб залишитися українцями, а не стати безликими мешканцями без жодних прав навіть не сірих, а чорних територій, де фактично існує терор, страх, бідність, злидні.

Муфтій підкреслив, що врегулювання питання із правом голосу ВПО стало б дуже потужним месиджем всьому світу, європейському та українському суспільству, що в Україні не дискримінують вимушених переселенців, що в Україні поважають права кожного громадянина. Саід Ісмагілов звернувся до депутатів із закликом розпочати роботу над законопроектом № 6240 заради відновлення справедливості у відношенні до значної кількості українських громадян.

— Справедливість — це головна цінність, що дана від Бога людству. Я закликаю депутатів бути справедливими. Людей, які втратили все, не можна позбавляти права бути гідним громадянином.  Дискримінувати людей, позбавляти їх базових громадянських прав — це буде просто злочином у відношенні до майбутнього України. Тому я закликаю народних обранців пам'ятати, що вони не феодали, а саме народні обранці, щоб вони не просто дослухалися але й робили конкретні кроки назустріч тому народу, який їх обрав, і надали права вимушеним переселенцям, таким як я, голосувати на місцевих виборах і на парламентських виборах.

Розповідаючи про флешмоб #12 днів вистачить, Тетяна Дурнєва розповіла, що 19 березня активісти планують вивісити фотографії його учасників перед засіданням Погоджувальної ради і провести акцію "Невидимі виборці", наочно продемонструвавши депутатам — скільки вони втрачають голосів через відсутність у ВПО та мігрантів можливостей голосувати. За різними оцінками, це голоси внутрішньо переміщених осіб, яких десь 4% виборців, а також декілька мільйонів трудових мігрантів, інших мобільних категорій громадян, тобто людей, які проживають не за місцем реєстрації у паспорті.

— Ми вимагаємо від депутатів розпочати діалог, розпочати дискусію на тему, як забезпечити виборчими правами ВПО та інших мобільних всередині країни громадян. Остання резолюція Ради Європи щодо України безпосередньо чітко вказує, що Україна має забезпечити виборчими правами ВПО на усіх видах виборів. І це зокрема стосується і місцевих виборів там, де переселенці вже четвертий рік проживають. Ми закликаємо Комітет ВРУ з питань правової політики і правосуддя нарешті зібратися з кворумом і винести на розгляд питання щодо законопреокту № 6240 або провести комітетські слухання, — говорить Тетяна Дурнєва.

Тетяна Дурнєва із жалем констатувала, що через «страусячу позицію» депутатів, активістам доводиться виходити на вулицю, щоб привернути увагу парламентарів до цього складного питання. Вона підкреслила, що необхідно всебічно обговорити питання участі переселенців і трудових мігрантів у місцевих виборах, з’ясувати усі суспільні побоювання чи упередження щодо цього питання, дати відповідь на всі незрозумілості, оскільки тільки таким чином можна вирішити проблему.

Аналітик Громадянської мережі ОПОРА Олександр Клюжев наголошує, що законопроект № 6240 враховує міжнародні стандарти у сфері внутрішнього переміщення і сфері виборів, а також є певним компромісом між прихильниками різних поглядів на глибину інтеграції ВПО у нові громади.

Він розповів, що згідно з українським законодавством, виборча адреса встановлюється громадянам на підставі зареєстрованого місця проживання. Для значної частини громадян (ВПО, трудових мігрантів) зареєстроване місце проживання не відповідає фактичному місцю проживання, і тобто, фактично право голосувати на локальних виборах встановлюється на формальній підставі, а не на факті постійного проживання людини в ОТГ. Клюжев відзначає, що для ВПО ця прив'язка є ще більш критичною, оскільки це пов'язано з особливим становищем цієї групи, безпековими викликами, необхідністю перетинати лінію розмежування.  

Аналітик ОПОРИ також вважає, що наразі існують сприятливі обставини в суспільному і політичному світогляді для ухвалення цього законопроекту.  А заважає вирішенню проблеми радянська інерція сприйняття реєстраційних процедур: якщо у людини нема штампу в паспорті (прописки), то вона буцімто втрачає свої права.

— У 2015 році градус несприйняття проблематики виборчих прав ВПО серед політичних кіл був дуже високий. Зараз цей градус дещо знизився. Тематика виборчих прав ВПО отримала високий рівень суспільної та політичної легітимності, сприйняття серед міжнародних організацій, дипломатичних кіл. Наш заклик фактично полягає у тому, що парламент має перейти до стандартів виборчого процесу, де право голосувати на місцевих виборах визначається фактом постійного проживання в тій чи іншій територіальній громаді.

Олександр Клюжев також підкреслив, що неприпустимо й надалі затягувати питання із врегулюванням виборчого права ВПО та трудових мігрантів.

Раніше повідомлялось, що за даними ООН, Україна входить до десятки країн-лідерів за кількістю вимушено переміщених осіб — тут зареєстровано понад 1,6 млн переселенців.

QHA