КИЇВ (QHA) -

Представники громадських організацій запропонували народним депутатам внести зміни до Законів України «Про Державний реєстр виборців», «Про місцеві вибори», «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», які допоможуть усунути перешкоди для голосування внутрішньо переміщених осіб і трудових мігрантів.

На сьогоднішній день внутрішньо переміщені особи з тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу не відчувають себе повноцінними громадянами України, зокрема, через недосконалість цих законів.

— Сьогодні переселенці зізнаються, що не відчувають себе повноцінними громадянами через недосконале законодавство про вибори. Тому для вирішення даного питання потрібно якомога швидше прийняти ці поправки, — сказала під час прес-конференції на тему: «Громадські організації підготували проекти змін до законодавства для захисту політичних прав переселенців і трудових мігрантів» виконавчий директор ГО «Громадський холдинг «Група Впливу» Тетяна Дурнєва.

Вона зазначила, що поправки, зокрема, стосуються можливості ВПО брати участь у виборах до місцевих громад. Також сьогодні вимушені переселенці позбавлені можливості обирати народних депутатів до Верховної Ради за мажоритарною системою.

— На сьогоднішній день немає всеукраїнських виборів, але проходять вибори у місцевих громадах. Переселенці кажуть, що для них не потрібно створювати окремий виборчий округ, але ВПЛ, як і інші громадяни України, мають право впливати на громади, в яких проживають, — підкреслила Дурнєва.

Ольга Айвазовська, координатор виборчих і парламентських програм Громадянської мережі «ОПОРА», повідомила, що до законопроекту внесено попереджувальні механізми для запобігання маніпуляцій зі зміною виборчої адреси.

Згідно із запропонованими поправками, переселенець не може щомісяця змінювати виборчу адресу, а може це робити тільки один раз на рік. Також він не може вплинути на виборчу адресу після оголошення кандидатів на вибори, оскільки змінити його можливо тільки протягом 5 днів з дня проголошення виборчого процесу.

— Таким чином, ми встановлюємо величезну кількість «запобіжників», щоб не нашкодити самим виборам, а також, щоб кожен переселенець або трудовий мігрант мав доступ до своїх соціально-економічних прав, але ні в якому разі не ставав учасником виборчих маніпуляцій, — зазначила Айвазовська.

Варто відзначити, що станом на 6 березня 2017 року, за інформацією Міністерства соціальної політики, в Україні зареєстровано понад 1,6 млн вимушених переселенців.

ФОТО: інтернет

QHA