КИЇВ (QHA) -

70% мови ворожнечі, що виходить від так званої влади окупованого Криму, спрямована на українців. До таких висновків дійшли українські правозахисники з «Центру інформації про права людини» і «Кримської правозахисної групи», які займалися дослідженням інформаційного простору анексованого півострова і виявленням фактів використання мови ворожнечі за чотири роки окупації. Дослідники проаналізували найбільш рейтингові російські канали, що працюють зараз на півострові, сайти так званої влади Криму і популярні Інтернет-ресурси, де було зафіксовано понад 700 випадків використання мови ворожнечі — некоректних висловлювань, спрямованих на певну групу населення.

Що стосується громадян України, маріонеткова влада найчастіше використовували такі слова, як «майданутих», «неонацисти», «бандерівці», «київські терористи» та інші (загальний список виразів включає в себе декілька десятків слів).

— Як показує практика ЄСПЛ та різні рекомендації, складнощів у питанні визначення мови ворожнечі немає. На міжнародному рівні дійшли висновку, що мова ворожнечі — це підбурювання нетерпимості до людей за різними ознаками: політичними, расовими, етнічними та іншим. Це дуже небезпечне явище, адже мова ворожнечі серед широких мас може формувати негативне ставлення до певних верств суспільства і призводить до насильства. В Україні фрагментарне законодавство щодо мови ворожнечі. У нас виписані антидискримінаційні заходи, проте дискримінація — один з проявів мови ворожнечі. У Росії дискурс щодо мови ворожнечі став формуватися у 2011 році, коли розробляли антиекстремістське законодавство, — зазначив експерт Олександр Бурмагін.

Другим об'єктом ненависті за кількістю ворожих висловлювань в Криму є кримські татари, яких «влада» півострова згадуює у контексті релігії, політичних поглядів та етнічного походження. У відношенні до них «офіційні особи» півострова використовують слова «джихадисти», «екстремісти», «русофоби», «кримськотатарські радикали».

— Коли я починала це дослідження, у мене була гіпотеза, що ситуація жахлива, але виявилося — ще гірша. Усього ми зафіксували 718 випадків використання мови ворожнечі в Криму, а на сайтах «влади» 71 приклад. Цитувалися так звані керівники Криму, місцеві депутати, транслювали думки про українців як нацистів і фашистів. Влада в Криму використовує не тільки свої офіційні сайти, але й муніципальні газети, електронні версії яких можна знайти в Інтернеті, — розповіла експерт «Кримської правозахисної групи» Ірина Сєдова.

Сторінка муніципальної газети "Ялтинські вісті"

Згідно з дослідженням, найбільше фактів використання мови ворожнечі проти незгодних в Криму зафіксовано на сайтах так званого уряду і держради окупованого Криму — 38% і 24% відповідно.

Раніше QHA повідомляло, що стало відомо, скільки українських медіа пішли з Криму через анексію.

QHA