КИЇВ (QHA) -

Кримські татари і світова спільнота шоковані рішенням суду у "справі" колишнього заступника глави Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерова. Про це розповіла в ефірі «Громадського радіо» член Меджлісу Гаяна Юксель.

Крім привертання уваги, крім необхідних заяв та вимог, Україна повинна на даному етапі використовувати всі можливі важелі та інструменти для того, щоб тримати цю справу у фокусі уваги, наголосила вона.

— Вирок Ільмі Умерову став для всіх справжнім шоком. Швидше за все, це підла помста за його принципову громадянську позицію, і за те останнє слово, яке він виголосив на «суді», коли сказав, що «ми зустрінемося у Гаазі», і назвав його «Зрадники судять патріотів». Це було дуже сильне останнє слово, і на останніх фразах Ільмі-ага розплакався, це відчувається в його голосі, зазначила Юксель.

Також вона додала, що «якщо взяти елементарну статистику і подивитися, як виносилися вироки на території РФ за подібними статтям, то ми побачимо непропорційний перекіс».

Ахтема Чийгоза судили за організацію масових заворушень і дали 8 років позбавлення волі, в той час як за подібні статті в Росії дають невеликі або умовні терміни. Щодо Ільмі Умерова також можливий був умовний термін. Але це  розправа над кримськими татарами, над членами Меджлісу, це акції залякування для незгодних,  резюмувала Юксель.

Крім того, вона наголосила, що Меджліс має можливість зв'язуватися з кримськими татарами, які живуть у Криму, а також із тими, хто був на оголошенні вироку.

Крім привертання уваги, крім необхідних заяв та вимог, Україна повинна на даному етапі використовувати всі можливі важелі та інструменти для того, щоб тримати цю справу у фокусі уваги. Все важливо інформаційне і юридичний супровід, соціальне забезпечення, зокрема і для дітей кримських політв'язнів, які зараз перебувають у тюремних катівнях, — підсумувала Гаяна Юксель.

Член Меджлісу вказала, що українських політв'язнів необхідно обмінювати на затриманих росіян, які перебувають зараз на території України, але це залежить від дії держави і силових структур.

Звичайно, у нас є обмінний фонд, і ті люди, яких зараз необхідно врятувати, повинні бути обмінені, сказала Юксель.

Що стосується вироку Ільмі Умерову, вона повідомила, що «за тиждень до вироку її чоловік Ісмет Юксель зв'язувався з Ільмі Умеровим по телефону, висловлював свої побоювання з приводу того, що можливий реальний термін, на що Ільмі-ага відповідав, що якщо в'язниця так в'язниця, а якщо смерть, ну що ж, ми всі колись помремо».

Яким би не був результат після апеляції, куди б його не відправили відбувати термін, якщо вирок залишать без змін, ми повинні докласти максимум зусиль, щоб Ільмі Умеров не був забутий. Ми прекрасно розуміємо, що розголос і пильний фокус уваги дають своєрідний захист людям, які опинилися у неволі, зазначила Гаяна Юксель.

Нагадаємо, підконтрольний Кремлю Сімферопольський районний суд у середу, 27 вересня, виніс вирок у справі одного з лідерів кримськотатарського національного руху, заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерова у вигляді двох років у колонії-поселенні.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров вважає, що вирок, винесений "судом" у Сімферополі Ільмі Умерову — чергове свідчення посилення репресій проти кримськотатарського народу, що проводяться окупаційною владою Криму.

Адвокат Микола Полозов зазначив, що з урахуванням стану здоров'я Ільмі Умерова, вирок у вигляді двох років у колонії-поселенні рівносильний смертному вироку. Також він зазначив, що існує небезпека того, що російська влада вивезе Ільмі Умерова на територію РФ для відбування покарання, щоб утруднити доступ рідних і адвокатів до нього.

Міністерство закордонних справ України вважає вирок російських "суддів" у Криму Ільмі Умерову злочинним і незаконним.

Раніше російський прокурор заппитав покарання для Ільмі Умерова у вигляді 3 років і 6 місяців позбавлення волі умовно, з випробувальним терміном на 3 роки і забороною на три роки займатися публічною та викладацькою діяльністю.

ФСБ по Криму 12 травня 2016 року порушила проти Ільмі Умерова кримінальну справу за ст. 280.1 за нібито заклики в ефірі телеканалу ATR до дій, які загрожують територіальній цілісності Російської Федерації.

Ільмі Умеров стверджує, що справу проти нього порушено на підставі двох фраз, висмикнутих з контексту і невірно перекладених, з додаванням слів, яких він не говорив.

QHA