КИЇВ (QHA) -

Ісмаїл Гаспринський, кримськотатарський просвітитель, культурний і політичний діяч, зіграв важливу роль у розвитку кримськотатарської нації. Про це сказав український історик Іван Патриляк на публічній дискусії до дня народження Ісмаїла Гаспринського у Кримському Домі. Дискусія відбулася за участю відомих істориків Гульнари Бекірової та Івана Патриляка.

— Це дуже важлива, масштабна фігура для кримських татар, людина, яка поєднала багато знакових характеристик, потрібних для формування модерної нації. Це людина, яка займалася і дослідженням кримськотатарського етносу, і просвітою, тобто, формуванням того, що називається модерної нацією у недержавних етносів. Гаспринський у якійсь мірі об'єднав в собі і Шевченка, і Максимовича, і Костомарова, якщо порівнювати з українськими знаковими фігурами. Складно уявити, щоб без такої фігури кримські татари сформувалися у модерну націю. Він робив революційні речі в освіті і науці, літературі, друкованих ЗМІ, перекладах. Це було не просто, піти проти в цілому консервативного суспільства і відкрити йому запозичені на Заході моделі освіти, наприклад, — розповів Патриляк кореспонденту QHA.

На думку історика Гульнари Бекірової, Гаспринський став фігурою, яка випередила свій час і змогла вести розвиток кримськотатарської нації у правильному напрямку.

— Завдяки Гаспринському кримські татари і тоді, і сьогодні формувалися як політична нація. Дивує, коли одна людина може зробити стільки для нації. Є фігури, які уособлюють, у певному сенсі, і час, і епоху, і є локомотивом руху нації вперед, такою фігурою 100 років тому став Гаспринський і такою фігурою він продовжує бути, — сказала вона.

Раніше QHA писало про міфи про Крим, які формувалися в Росії за останні 300 років.

Нагадаємо, історик Андрій Іванець розповів, з чим стикалися кримські татарки на початку XX століття і як домагалися дотримання своїх прав на півострові.

QHA