ФІЛАДЕЛЬФІЯ (QHA) -

Український молодіжний цивільний клуб (UAYCC) у Школі української спадщини запросив пані Айлу Баккалі як доповідача на Весняний симпозіум клубу. Цей щорічний захід в рамках церемонії закінчення навчального року вели Ірина Галаж та Микола Гричовян.

Серед інших учасників з доповідями виступили молодший директор Української національної інформаційної служби (UNIS) Міхаель Савків і випускниця Університету Джона Хопкінса (європейські та євразійські дослідження) Христина Пушав.

Міхаель Савків у своїй доповіді «Захищаючи Україну» (Advocating for Ukraine) обговорив залучення до громадянської активності українських американців, а пані Пушав ву доповіді «Як говорити з американцями про Україну» (How to Talk to Americans about Ukraine) розповіла про спільні цінності українців і американців.

Пан Савків в імітованійї рольовій грі ставив питання про поточні події і теми, які стосуються України та універсальних демократичних цінностей. З усією очевидністю проявилося те, що, живучи в Америці, можна залишатися українцем — американським українцем. Це свідчить про те, що Америка дійсно демократична країна.

Пані Пушав виділила безліч спільних цінностей українців та американців, наприклад, революція на Майдані за свободу і демократію подібна до історичної боротьбі Америки за свободу, право вибирати той уряд, який хоче бачити народ, і, звісно ж, за свободу слова, об'єднань і різноманітність. Ці цінності важливі і для України.

Український адвокат Євген Лусів координував участь пані Баккалі в американо-українських громадах Філадельфії.

Виступаючи як представника Всесвітнього конгресу кримських татар, представник Меджлісу кримськотатарського народу у США та Радник з питань корінних народів у Постійному представництві України при Організації Об'єднаних Націй, пані Баккалі виступила з доповіддю «Хто такі кримські татари українського Криму Що значить бути представником кримськотатарського народу в окупованому Криму» (Who are the indigenous Crimean Tatars of Crimea Ukraine  What it means to be a Crimean Tatar in occupied Crimea).

Айла Баккалі підкреслила активну співпрацю між корінними кримськими татарами і українцями у відстоюванні територіальної цілісності України після окупації Криму. Вона представила стратегічну цінність Кримського півострова з географічної точки зору як судноплавного водного шляху через Азовське і Чорне моря, Босфор, Мармурове море і протоку Дарданелли у Середземне море. Молодим американським українцям представили навігаційну візуалізацію з найважливішими водними шляхами, які і послужили приводом для вторгнення Росії до Криму.

Пані Баккалі розповіла про Постійний форум ООН з питань корінних народів, який став додатковою платформою для корінних кримських татар, давши їм можливість розповісти про постійні порушення прав людини стосовно кримських татар та українців, які були кинуті до в'язниць, зникли або загинули від рук російських окупантів у Криму.

Айла Баккалі також представила фільм «Cry of the Indigenous Crimean Tatars in Occupied Crimea», підготовлений Гаяною Юксель (QHA  Qirim Haber Ajansi), співпродюсером якого виступила пані Баккалі. Цей фільм також був представлений на 16-й сесії UNPFII, організованій Постійним представництвом України при Організації Об'єднаних Націй, де зі вступним словом виступив посол Володимир Єльченко.

Фільм, в якому розповідь про події анексії Криму підкріплена резолюціями ООН, розвінчує пропаганду і брехню російських ЗМІ про «переважну більшість місцевих жителів, які вимагали приєднання», мав успіх у глядачів.

Пані Баккалі також пояснила, чому Україна підтримує Декларацію Організації Об'єднаних Націй про права корінних народів і чому вона така важлива для корінних кримських татар і українців.

Пані Баккалі вразили досягнення Української американської спільноти у Філадельфії, особливо освітня і культурна програма, що сприяє збереженню української спадщини. Школа української спадщини додала до своєї наявної навчальної програми тему «Революція Гідності України на Майдані», яка охоплює також події, що відбуваються на Донбасі і в окупованому Криму.

З огляду на демократичне культурне середовище, молоді американці українського походження можуть підтримувати безліч різних ініціатив, брати участь у молодіжних групах, обіймати керівні посади в різних клубах, таких як UAYCC, молоді члени якого часто бувають у Вашингтоні, зустрічаються і спілкуються з представниками Конгресу і Сенату.

Пані Баккалі як представниця корінного кримськотатарського народу заявила:

— З розширенням української американської громади тут я побачила, що Україна та її різноманіття будуть вільні від російських окупантів і у Криму, і на східних кордонах. І ця демократія торжествує над репресіями, расизмом, ненавистю, ксенофобією і диктаторами. Зрештою, існує прецедент падіння Радянського Союзу.

Школа української спадщини це програма Українського навчально-культурного центру. Центр курує Український американський спортивний центр, в якому грають футбольні команди хлопчиків і дівчаток, проводить заняття зі стрільби з лука і гольфу, здійснює культурну, благодійну та громадську діяльність. 2016 року Кримськотатарський ансамбль танцю з Американської асоціації кримських тюрків проводив виступи за підтримки Центру (www.tryzub.org).

ФОТО: Айла Баккалі

QHA