КИЇВ (QHA) -

У Києві 30 травня відбулась прем'єра фільму «Enjoy» режисера Валерія Балаяна. Назву документальній кінострічці дав псевдонім кримського стріт-арт-художника, якому вона присвячена. Своє справжнє ім'я Enjoy приховує, як і обличчя. З особистих переконань, а також міркувань безпеки навіть на презентації фільму про себе Enjoy не зняв балаклаву. Таку скритність автор компенсує своїми роботами, які говорять про нього набагато більше, ніж паспортні дані. Їх можна побачити у всіх куточках України — у Києві, Харкові, Львові, а також у Криму, де він продовжував творити навіть після анексії.

— Фільм «Enjoy» знятий у рамках проекту «Контури», до якого входять три новели. Це все було задумано ще до анексії, і для нас було важливо показати якийсь зріз України: Схід, Захід і Крим. Ми знімали на півострові, це було небезпечно, але у нас вийшло, — розповіла на презентації фільму його продюсер Світлана Зінов'єва, передає кореспондент QHA.

Сам Enjoy намагається уникати політичних тем. Каже, що його справа — мистецтво, тобто ілюстрація, відображення дійсності, і він показує правду через образи. Саме тому його кримські роботи, починаючи з 2014 року, такі гостросоціальні — художник буквально переніс на стіни реакцію на анексію Криму незгодних з нею.

— Наш герой відсторонюється від політики. Він шукає художню мову, яка дає йому образність, те, що має кілька рівнів сенсу, які по-різному можна трактувати, — зазначив Балаян.

У фільмі протиставляються два світи і два різних підходи до мистецтва: творчість заради грошей і слави — і творчість заради творчості. Команда з трьох кримських стріт-арт-художників малює мурали на замовлення. Зазвичай вони носять яскраво виражений «ватяний» характер: президент РФ Володимир Путін, в окулярах якого відбивається Ластівчине гніздо, маленький хлопчик у радянській формі та з георгіївською стрічкою тощо. Вони не приховують того, що їх робота оплачується з місцевого бюджету або ж з Москви, а нинішній стан справ їх повністю влаштовує — ніхто не заважає їм малювати, проблем з поліцією вони не мають, малюнки ніхто не зафарбовує.

На противагу цій трійці працює Enjoy — ночами, ховаючись від поліцейських і випадкових перехожих, він втілює свої задуми. Безкоштовно, зухвало. Він не намагається боротися з системою, оскільки одній людині її не перемогти, але через черговий художній образ він показує її справжнє обличчя.

— Часто не має сенсу. Кожен для себе сам оцінює ризики — готовий він йти і малювати політичні малюнки чи ні. У 2014-2016 роках мені це було дуже цікаво, але пізніше я зрозумів, що я один проти цілої системи і з нею нічого не можна зробити. Якщо ти попадешся, тебе потім звідти не витягнуть. Зараз я роблю малюнки, які викликають культурний діалог, а це не менш важливо, ніж «партизанство», — поділився роздумами Enjoy.

Завдяки обережності за час анексії він ще жодного разу не попадався в руки місцевих правоохоронців. Однак доля його малюнків інша — їх активно зафарбовують, перекручують, додаючи якісь деталі і тим самим надаючи інший зміст. Але Enjoy не злиться — він знає, що завтра знову візьме в руки балончик з фарбою, і на якийсь стіні в якомусь із міст знову з'явиться його малюнок, не менш гострий і актуальний, ніж всі попередні.

QHA