КИЇВ (QHA) -

У більшості областей України зріс рівень конфліктів між жителями приймаючих громад і переселенцями з Донбасу. Про це повідомила менеджер програми «Радник з питань внутрішньо переміщених осіб Міністерства соціальної політики» Валерія Вершиніна на прес-конференції в Києві, передає кореспондент QHA.

Так, експерти провели аналіз динаміки конфліктів між ВПО і приймаючими громадами, під час  якого було опитано понад 117 регіональних експертів. Крім того, були проаналізовані публікації про переселенців в декількох великих ЗМІ.

— Були виявлені стереотипи про переселенців, а також визначено, як часто вони були відображені у ЗМІ, — зазначила Вершиніна.

Як показав аналіз, серед причин конфліктів — гуманітарна криза, розпалювання розбрату засобами масової інформації, відкрита демонстрація негативних стереотипів про ВПО, зниження рівня життя, конкуренція між переселенцями і місцевими жителями і т.д.

— За результатами дослідження серед областей із найгострішими конфліктами між ВПО і приймаючими громадами виявилися Донецька, Луганська, Харківська та Київська. У цих областях дуже потужна боротьба за ресурс, — пояснила координатор департаменту стратегії та адвокації програми Галина Корнієнко.

Часто причиною нерозуміння між переселенцями і місцевими жителями стають саме стереотипи. У результаті ВПО відмовляють в оренді житла і прийомі на роботу.

— На початку конфлікту в 2014 році більшість респондентів (62%) висловлювали своє ставлення до внутрішньо переміщених осіб як позитивне. Тільки у 3% опитаних ставлення було погане. Але протягом конфлікту відношення в різних регіонах змінювалося — в деяких погіршувалося, в інших — навпаки, поліпшувалося. На ці зміни впливали такі фактори, як освітлення в ЗМІ негативного образу переселенця, наприклад, «пенсійних туристів», або інформація про те, що ВПО є шахраями і не платять гроші за оренду приміщень, які знімають, тощо, — розповіла експерт департаменту стратегії та адвокації програми Анастасія Бондаренко.

За її словами, ЗМІ найчастіше показують переселенців у негативному світлі, і тільки останнім часом почали публікувати матеріали про ту користь, яку ВПО можуть принести приймаючим громадам.

Експерти впевнені, що якщо в найближчі кілька років бойові дії на сході України не припиняться, то соціальна напруга і рівень конфліктів між переселенцями і місцевими жителями, на жаль, буде рости.

QHA