КИЇВ (QHA) -

У період з 2014 по 2015 рік у зоні бойових дій на Донбасі зафіксовано 23 випадки незаконного затримання і тортур мирних жителів українськими правоохоронцями та військовослужбовцями. Такі дані проведеного дослідження повідомив представник Центру документування Української Гельсінської спілки з прав людини Андрій Гладун на прес-конференції «Незаконні затримання та тортури, вчинені українською стороною в зоні збройного конфлікту на Сході» у Києві 2 червня, передає кореспондент QHA.

— Результати дослідження показали певну тенденцію — у 2014-2015 рр. спостерігалася поширена практика незаконного затримання місцевого населення Донецької та Луганської областей. Всі затримання проводилися за підозрою в сепаратизмі. Підстави були неконкретні, — сказав Гладун.

За його інформацією, зафіксовані 23 випадки незаконного затримання мирного населення українськими правоохоронцями та військовослужбовцями. Дослідження базується на 20 інтерв'ю, проведених з жертвами і свідками подій.

— 19 з них зазнали тортур і жорстокого поводження. Серед задокументованих арештів, тільки в трьох випадках затримані брали участь у насильницьких діях. В інших же випадках заарештовані були колишніми учасниками мирних мітингів або простими громадянами, які не мають жодного відношення до політичних подій. Самі затримання проходили з порушенням норм КПК України і стандартів міжнародного права, — зазначив він.

Гладун зазначив, що всі винні, як і з нашого боку, так і з боку бойовиків за порушення прав людини (у даному випадку — військові злочини) повинні бути покарані.

Правозахисник Харківської правозахисної групи Олександр Павличенко додав, що «побудова довіри між місцевим мирним населенням і українською владою можлива в разі чесного, неупередженого покарання за злочини».

Головними порушниками стали представники підрозділів «Торнадо», «Айдар», «Азов» і «Дніпро-1».

Правозахисники зазначили, що процес розслідування злочинів, скоєних українськими військовими у зоні АТО, дуже складно назвати ефективним і неупередженим.

За інформацією УХГПЧ, не більше 2% кримінальних проваджень, відкритих за фактом незаконного позбавлення волі в Донецькій і Луганській областях, були передані прокуратурою до суду. Всього за фактами незаконного позбавлення волі в цих областях з початку проведення антитерористичної операції були притягнуті до відповідальності всього 47 військовослужбовців ЗСУ та працівників правоохоронних органів України.

QHA