КИЇВ (QHA) -

У Києві 25 серпня під стінами російського посольства відбулася акція на підтримку політв'язнів Олега Сенцова і Олександра Кольченка, незаконно засуджених в Росії рівно два роки тому. Цього ж дня, але 49 років тому, на Красній площі у Москві відбулася «демонстрація сімох» — акція проти окупації радянськими військами Чехословаччини. Дві цих події об'єднує цинізм, сваволя чиновників і жорстокість влади, тоді радянської, а нині російської. Щоб підтримати всіх політв'язнів диктаторського режиму РФ, перед дипвідомством вишикувалися десятки активістів і правозахисників, які вимагають звільнити незаконно засуджених українців.

25 серпня 1968 на Красну Площу вийшли семеро дисидентів і дисиденток, щоб публічно висловити протест проти окупації радянськими військами Чехословаччини і висловити солідарність із народом. Вони були негайно заарештовані, деякі отримали тривалі терміни ув'язнення, інших примусово вмістили до психіатричних лікарень. Але вони своїм протестом показали, що не всі громадяни Союзу згодні із окупацією. Вони знали, що ці 30 секунд зламають їм життя, але все одно вийшли. І через 45 років після цього Російська Федерація окупувала Крим, і саме 25 серпня 2015 року двом людям, які були видимими опонентами цієї окупації, були присуджені тривалі абсурдні терміни. Це символічно, тому що завжди знайдуться люди, які будуть проти окупації, розповів один з організаторів акції, активіст Максим Буткевич.

Люди, що прийшли на акцію, по черзі цитували заяви Сенцова і Кольченка, які ті робили під час судового процесу, а також інших в'язнів Кремля, демонструючи тим самим сміливість і рішучість тих, хто вийшов один на один з режимом. Багато хто прийшов з плакатами, здебільшого з вимогою негайно звільнити українців. Деякі ж нагадували про важливість підтримки в'язнів, яким було присуджено тривалі терміни.

Як ми бачимо на прикладі Олега Сенцова і Олександра Кольченко, не завжди ми можемо вибирати, чи хочемо ми стати політв'язнями. Іноді на наші землі приходить окупант, ми протестуємо, і результатом стає наш висновок. Якщо говорити про активістів інших країн, то для того, щоб протестувати в нинішній Росії потрібна велика мужність... Важливо, щоб люди, які зараз перебувають у комфортнішій ситуації, виявляли солідарність з тими, хто перебуває у складнішій ситуації. Якщо говорити про політв'язнів, то найпростіший і найдоступніший спосіб зробити це написати листа. Для людей, яких засудили на тривалі терміни, ця солідарність важлива. Для нас це питання півгодини, а для них це підтримка на багато місяців і років, вважає активістка Олександра Назарова.

За три роки окупації Криму російська влада на реальні терміни засудили 44 людини. В основному, це ті люди, які підтримували територіальну цілісність України. Тих же, які отримали штрафи, або залишаються під домашнім арештом, набагато більше. Незважаючи на те, що за допомогою подібних акцій звільнити їх практично нереально, самі активісти впевнені, що основною їх посил - показати, що всі ці люди і їхні жертви, на які вони пішли, чи не зрадивши особистих переконань, не будуть забуті.

Нагадаємо, Олег Сенцов разом із Олександром Кольченком були затримані представниками російських спецслужб у Криму в травні 2014 року за звинуваченням в організації терактів на півострові.

У серпні 2015 року Північно-Кавказький окружний військовий суд у Ростові-на-Дону засудив Олега Сенцова до 20 років колонії суворого режиму за звинуваченням у терористичній діяльності на території окупованого Криму. Кольченко отримав 10 років колонії. Обидва свою провину не визнали.

QHA