КИЇВ (QHA) -

З дружиною заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза Ельміра Аблялімова ми зустрілися після засідання Меджлісу 1 липня у Києві. До столиці Ельміра-ханум прибула всього на один день після короткочасної поїздки до Страсбурга, де вона брала участь у засіданні Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ).

З чим звернулася кримська татарка до європейських депутатів, на якій стадії знаходиться сфабрикована Росією проти її чоловіка справа і що мати Ахтема-аг'а встигла йому сказати перед смертю, Ельміра Аблялімова розповіла в інтерв'ю QHA.

QHA: Ельміра-ханум, Ви саме повертаєтеся з поїздки до Страсбурга, де виступали в ПАРЄ. З чим зверталися до членів асамблеї?

Ельміра Аблялімова: У ПАРЄ був проведений захід, присвячений гібридному геноциду кримських татар. Спікерами заходу були Георгій Логвинський, Мустафа-аг'а (Джемілєв, — ред.), представник Української Гельсінської спілки з прав людини, адвокат Микола Полозов. Він говорив про юридичний бік «сутички 26 лютого». Я ж більше говорила про Ахтема, про його позиції на сьогоднішній день, чому і за що він сидить.

QHA: Яка була реакція на виступ?

Ельміра Аблялімова: Виробили рішення про прийняття декларації депутатів ПАРЄ відносно Ахтема Чийгоза.

QHA: На якій стадії розгляду перебуває сфабрикована окупаційними властями справа проти Ахтема Чийгоза?

Ельміра Аблялімова: Вже відбулося понад 130 засідань. Думаю, що нам максимум залишилося місяці два. Зараз ми завершуємо допити свідків, свідків зі сторони захисту, яких ми добровільно привезти не можемо. Ми вимагаємо сприяння суду для приводу їх до суду. Йдеться про колишніх депутатів Верховної Ради АРК, які зараз є депутатами так званої Державної Ради Республіки Крим. Після наполегливих декількох клопотань сторони захисту нам все-таки вдалося викликати на допит колишнього голову ВР АРК Константинова. Ми вже допитали Заура Смирнова (колабораціоніста, колишнього заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу, главу «комітету у справах міжнаціональних відносин і депортованих громадян Республіки Крим». — Ред.). Також будемо допитувати колишнього депутата ВР АРК Лентуна Безазієва, Ольгу Ковітіді, екс-депутата ВР АРК, а нині сенатора у Держдумі РФ. Після цього сторона захисту надасть письмові докази. Далі дебати, і сам вирок. Як прогнозує наш адвокат Микола Полозов, вирок буде оголошений у серпні.

QHA: Скільки вже опитано свідків у справі?

Ельміра Аблялімова: Ми опитали більше 200 свідків і потерпілих. З них тільки один дав свідчення проти Ахтема Чийгоза — це Ейваз Умеров, особистість досить одіозна. До речі, жоден із опитаних свідків і потерпілих, а також велика кількість відеоматеріалів не підтверджує його участі у цей день на мітингу. Ця людина просто бреше для власної вигоди.

QHA: Що здається найбільш надуманим, навіть, скажімо, фантастичним, у справі Вашого чоловіка?

Ельміра Аблялімова: Справа в тому, що вся справа, якщо її вивчати від початку і до кінця, базується на якихось надуманих речах. Червоною рискою простежується, що справа побудована за національною ознакою з обвинуваченням кримськотатарського народу, який підтримав територіальну цілісність України.

Мені запам'яталися свідчення одного зі свідків у справі — чоловіка загиблої, яка, за версією слідства, загинула на цьому мітингу. Однак чоловік на пряме запитання: чи вважає він, що обвинувачений винен у смерті вашої дружини, відповів, що ні. І сказав, що слідство навмисно не хоче займатися пошуком справжніх вбивць і він вважає, що вона померла не на мітингу.

QHA: Ви маєте можливість постійно бути поруч із Ахтемом. Рідкісна можливість для дружини політв'язня.

Ельміра Аблялімова: Так, мене допустили до судового процесу як захисника, і це дає мені можливість бачити його.

QHA: Хто домігся того, щоб Ахтем-аг'а зумів зустрітися зі своєю тяжко хворою мамою?

Ельміра Аблялімова: Це сталося поза судовим процесом. Знаю, що велику роль у цьому процесі зіграло Міністерство закордонних справ України. Хотіла б подякувати всім, кого знаю, і тих, кого не знаю, хто допоміг вирішити це питання. Це було дуже важливо і для Ахтема, і для його мами.

QHA: Ви були у цей момент поруч?

Ельміра Аблялімова: Ні. Ми навіть не знали, що буде вивезення.

QHA: Якщо не секрет, про що встигли поговорити син і мати?

Ельміра Аблялімова: Для всієї сім'ї приїзд Ахтема був несподіванкою. Ахтем підійшов до матері, обняв її і попросив у неї пробачення. Мама зібрала всі сили, які у неї тільки були в той момент, і дуже голосно сказала: «За що? За що ти у мене просиш прощення? Я і моя сім'я все життя боролася за свою Батьківщину! Я пишаюся таким сином!»...

QHA: Що він говорить про ситуацію у Криму протягом цих трьох з половиною років після окупації? Ясна річ, що він не може побачити це на власні очі, але все ж...

Ельміра Аблялімова: Ахтем дуже уважно стежить за всім, що відбувається в Криму і за його межами. Він часто пише звернення. Ми намагаємося їх публікувати у соцмережах — на моїй сторінці або на сторінці нашого адвоката Миколи Полозова. Ахтем вважає, що кримські татари не зі своєї вини опинилися у себе, на історичній Батьківщині, в окупації. Репресивні методи у вигляді обшуків, арештів, викрадень, смертей, судів, на його думку, є методами гібридного геноциду. У той же час він вважає, що кримські татари не зламалися. Він також в одному із звернень сказав, що усвідомлює, що багато хто з нас можуть померти на цьому шляху, багато — відсидіти довгі роки в тюрмах, але жити у «тюрмі народів» кримські татари не будуть.

QHA: Окупанти продовжують судити і саджати кримських татар, але в той же час, продовжують поширювати думку, що кримським татарам, зокрема, Меджлісу на материку, такий стан речей вигідний, тому що це дозволяє «просити» грошей у Заходу, як люблять висловлюватися у РФ. Яка Ваша думка з цього приводу?

Ельміра Аблялімова: З моменту повернення кримських татар до Криму на півострові постійно були сили, які руйнували монолітність народу. Вся історія кримськотатарського національного руху, повернення наших співвітчизників на Батьківщину, побудована виключно на єдності, на тому, що ми вміємо бути згуртованими, відчувати солідарність один до одного. Природно, розуміючи таку політичну і ментальну особливість, різні сили завжди намагалися розколоти нашу націю. Я сподіваюся, що цього не станеться. Тому що єдиний можливий і правильний спосіб захиститися, зберегтися і розвиватися — це бути єдиними.

QHA: Ви спілкуєтеся з дружинами інших політв'язнів?

Ельміра Аблялімова: Так.

QHA: Чи не втрачають вони надії побачити своїх чоловіків на волі?

Ельміра Аблялімова: У нас дуже мужні жінки. Нам всім однаково важко, але напевно нам — дружинам, дітям, сестрам, матерям ув’язнених набагато легше, ніж матерям тих, хто пропав безвісти. Але, незважаючи ні на що, в очах цих жінок я бачу мужність, стійкість. Вони готові йти за своїми чоловіками, вони готові боротися за них.

QHA: Яким став Крим після анексії особисто для вас?

Ельміра Аблялімова: Яким би ми хотіли бачити Крим? Доброзичливим, гарним, економічно розвиненим регіоном, сучасним, зручним для життя і відпочинку. На жаль, зараз, як мені здається, Крим скочується в епоху «совка», стає величезною закритою військовою базою.

QHA: Чи відчувається підтримка кримських татар і українців з материкової частини України?

Ельміра Аблялімова: Ми вдячні всім, хто бере участь у мітингах, акціях, підписує петиції на захист кримських татар!

QHA: Дякую вам за інтерв'ю. Сподіваємося на те, що Ахтему-аг'а все ж не доведеться відбувати покарання за сфабрикованою проти нього справою.

Ельміра Аблялімова: Дякую.

Розмовляла Ольга Волинець

QHA