КИЇВ (QHA) -

Державна прикордонна служба України готова до реалізації рішення про безвізові поїздки громадян до Євросоюзу в повному обсязі, як в частині безпекової складової, так і організаційно-технічної.  Про це агентству QHA розповів речник ДПСУ Олег Слободян, коментуючи учорашнє схвалення Європарламентом рішення про безвізовий режим з ЄС для України.

За словами Олега Слободяна, ДПСУ виконала всі ті вимоги, які ставились перед нею на етапі підготовки до роботи в умовах безвізового режиму.

— Організаційно ми виконали весь комплекс робіт, передбачених Планом лібералізації візового режиму з ЄС. Це визнали всі європейські комісії, які моніторили нашу готовність до прийняття учорашнього рішення.

Речник ДПСУ також зауважив, що відомство очікує збільшення кількості громадян України, які будуть виїжджати за кордон і, відповідно, збільшення навантаження на пункти пропуску на кордонах з країнами ЄС.

Водночас, за його словами, інфраструктура пунктів пропуску поки що лишається недостатньо розвинутою для того, щоб відповідати сучасним адекватним реаліям щодо трафіку. Однак  ДПСУ планує застосовувати і вже застосовує різні нованції, які б спростили перетин кордону.

— Ми будемо відпрацьовувати і вже відпрацьовуємо певні експериментальні рішення. Як, наприклад, на Краківці, на Раві-Руській щодо розмежування смуг руху, виділення окремих смуг для тих громадян, які їдуть з туристичною метою за кордон, щоб максимально комфортним зробити перетин кордону, у тому числі і для наших громадян.

За словами Олега Слободяна, облаштування пунктів пропуску не належить до компетенції ДПСУ, як і питання щодо відкриття нових пунктів пропуску, яке є предметом двосторонніх домовленостей, і, відповідно, належать до компетенції Кабміну.

Агентство QHA уточнило, чи має ДПСУ якісь особливі вимоги чи рекомендації стосовно майбутнього  пересування в умовах безвізу громадян України, які проживають на тимчасово окупованих територіях – Криму та ОРДЛО. Однак, за словами Олега Слободяна, наразі з цього питання нема ніякої інформації чи рекомендацій. Водночас, за його словами, певна деталізація може з’явитися згодом, коли безвізовий режим остаточно набуде чинності та стане зрозумілим алгоритм його реалізацій.

Як повідомляло QHA, 6 квітня Європейський парламент підтримав надання безвізового режиму з ЄС для України. Посли країн Євросоюзу повинні затвердити рішення Європарламенту під час засідання 26 квітня. А остаточно Рада ЄС затвердить візову лібералізацію з Україною на засіданні 11 травня. Таким чином, безвізовий режим може вступити в силу у червні 2017 року.

Дія безвізу розповсюджується на країни, які підписали Шенгенську угоду. Це 22 із 28 країн-членів ЄС. Однак безвізовий режим не діятиме у Великій Британії та Ірландії (які не підписали Шенгенську угоду). Безвіз надає право поїздок до країн, які не є членами ЄС, але долучились до Шенгенської угоди: Ісландії, Ліхтенштейну, Норвегії та Швейцарії. Також безвізовий режим розповсюджується на країни ЄС, які не входять до Шенгенської зони, але зобов'язалися підтримувати Шенгенське законодавство — Румунію, Болгарію, Хорватію.

Після набуття чинності безвізового режиму громадяни України зможуть перебувати в країнах Євросоюзу кожні півроку по 90 днів. Безвіз розповсюджується на ділові чи туристичні поїздки, або, приміром, поїздки з релігійною метою чи для відвідування родичів. Однак безвіз не надає права на роботу, навчання тощо у країнах ЄС. Для безвізової поїздки потрібно оформити біометричний паспорт. Старий паспорт можна лишити. Якщо в ньому є мультивіза — нею можна користуватися. Також можна їздити зі старим закордонним паспортом, звертаючись, як і раніше, до посольства по візи. 

QHA