КИЇВ (QHA) -

Наразі у ДПСУ немає підстав стверджувати, що учасник Євробачення, громадянин Болгарії Крістіан Костов незаконно перетнув український кордон, коли у червні 2014 року відвідував Крим. Таким чином речник Державної прикордонної служби Олег Слободян прокоментував агенству QHA інформацію в ЗМІ, що зараз в Євробаченні в Києві бере участь співак, який три роки тому співав у Криму.

За словами Олега Слободяна, ДПСУ діє в межах повноважень, і коли К.Костов в’їжджав до України днями в травні, у прикордонників не було ні власної інформації, ні інформації в якості доручень від інших правоохоронних органів про те, що він свого часу незаконно відвідував окупований півострів.

Речник ДПСУ зазначив, що, за інформацією ЗМІ, К.Костов в’їжджав до Криму в червні 2014 року, тобто в той момент, коли в українському законодавстві ще була відсутня відповідальність для іноземців за відвідини Криму в обхід України.

 — Якщо вірити ЗМІ, він їхав у червні 2014 року, у той же час, як законодавчі норми, які встановлювали відповідальність за відвідини окупованого Криму через закриті пункти пропуску, набуло чинності лише в листопаді 2014 року. Тобто на момент можливих відвідин цим громадянином  Криму тоді не було ще тих норм, які б передбачали за це відповідальність.

Олег Слободян роз’яснив, що така відповідальність встановлена Законом України «Про створення ВЕЗ «Крим»  та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території». Відповідно до нього «іноземці та особи без громадянства, які порушили порядок перетину адмінкордону, підпадають під дію ст.13 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», тобто їм забороняється в’їзд до України (пп. «б» п. 7,4 статті 7). Закон «Про створення ВЕЗ «Крим» був прийнятий 11 серпня 2014 року, а набув чинності 22 листопада 2014 року.

Олег Слободян також зауважив, що три роки тому К.Костов був неповнолітнім, тобто не був правомочним самостійно приймати такі рішення і міг їхати тільки в супроводі дорослих.

Агенство QHA поставило уточнююче запитання – чи означає це, що всі іноземці, які відвідували окупований Крим у період між 20 лютого 2014 року (дата початку окупації) та 22 листопадом 2014 року (коли набула чинності відповідальність) – не порушували законодавства України? Однак Олег Слободян дав обтічну відповідь:

— З одного боку, закон зворотньої сили не має. Але ситуація складна і багатогранна і в кожному випадку треба вивчати всі обставини. Ми спільно з СБУ інформацію ще вивчаємо, — додав речник ДПСУ.

Як повідомляло QHA, сьогодні в ЗМІ виклали відео, на якому представник Болгарії на пісенному конкурсі «Євробачення-2017», 17-річний Крістіан Костов виступав в окупованому Росією Криму. Виступ датований 1 червня 2014 року.

Водночас співачці Юлії Самойловій, яка мала представляти РФ на «Євробаченні-2017», СБУ офіційно заборонила в'їздити на територію України протягом трьох років, оскільки у 2015 році росіянка виступила в окупованому Криму, тим самим порушивши українське законодавство.

QHA